ONTVANGEN 1. Kroniek van het land van de Zeemeermin. Een uitgave van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, bevattende een aantal artikelen betreffende Schouwen-Duiveland, weergegeven op 120 blz. tekst en foto's. 2. Van Kweekmosschen cn paedagogen. 100 jaar Rijksopleiding voor onderwijzer in Middelburg. 3. Historisch jaarboek voor Zuid- en Noord-Beveland, no. 2. Deze 113 blz. druk is een uitgave van de Heemkundige Kring Zuid- en Noord-Beveland. In een uitvoering gelijk aan de uitgave van 1975 zijn een negental bijdragen met foto's opgenomen welke betrekking hebben op de Bevelanden. „DIJKJE" Kaalslag met koppensnellen In 1974 werd de prachtige lijstgevel van de „Velowinkel" in de Walstraat te Vlissingen gesloopt om plaats te maken voor een grote rode blikken trommel. De eigenaars hadden slechts toestemming tot sloop gegeven als de consoles met fraai gesneden koppen onbeschadigd van de lijst konden worden gehaald. Dit is gelukt. Ze hebben ongeschonden Vlissingen kunnen verlaten. „DIJKJE" De Ruyter hogerop Uit de Wete heb ik geleerd dat Michiel de Ruyter werd geboren in het pand Nieuw- straat 13 te Vlissingen. Na de restauratie staat deze gevel er weer spiksplinternieuw bij. Het onderste stootbord van de houten wenteltrap bleek bijzonder fraai te zijn uitgevoerd. In cartouche is hier het jaartal 1630 gebeiteld. De voorgevel uit rode baksteentjes met gele banden en boogjes zal wel uit hetzelfde jaar dateren. Michiel, die in 1609 werd geboren, heeft dus niet op deze trap z'n eerste ervaring kunnen opdoen. Het zeer oude vlieringtrapje, met prachtig patin, waarmee je onder het open pannendak kwam, maakt wel een mooie kans door hem te zijn beklommen. Van daaruit kon hij de St. Jacobstoren van heel dichtbij zien. Een wonder dat hij daarna graag hogerop wilde?? 22

de Wete | 1977 | | pagina 24