Meester Isaac's zoon was Abraham en diens zoon heette eveneens IzaSk. Deze IzaSc werd geboren op 15 februari 1825. Hij huwde 31 augustus 1844 met Johanna Pouwer, die 12 januari 1824 geboren is. IzaSk de Pagter had de hofstede St. Aldegonde in pacht; eertijds stond hier het kasteel West Souburg. In 1971 is o.m. het nog overgebleven huis en stenen wagenhuis gesloopt. Later deed Izaak de pacht van de 25 ha. (60 gem.) die bij de hofstede behoorde, over aan zijn schoonzoon Piet Blok. Piet Blok was gehuwd met Neel de Pagter. Een andere dochter van Izaak, Adriana de Pagter, die op 2 januari 1850 geboren was, huwde op 6 oktober 1869 met grootvader Martinus de Witte. Toen Martinus de Witte voor zichzelf ging werken pachtte hij van zijn vader huis, schuur, erf, tuin en al de grond die door zijn vader was bebouwd. In de zeer brede gang van de woning van Jan de Witte werd een muur gemetseld, zodat het huis in tweeën kwam (2 deuren). Overgrootvader Jan de Witte ging in het gedeelte van het huis wonen naast 't wagen huis. Voor 't overnemen van zijn vaders inspan leende grootvader geld van zijn schoonvader Izaak de Pagter. Vader Izaak de Witte werd geboren op 25 november 1875. Hij heeft school gegaan van ca. 1881 tot 1886, waar nu de P. Louwerseschool is. Destijds zijn nog grotere lokalen bijge bouwd, doch vóór het bouwen van de nieuwe school is alles gesloopt. Vader is wegens zijn goede vorderingen een keer extra verplaatst naar een hogere klas. Hij werd in de winter wel afgehaald voor een toertje met de arreslee. Bij de oude school was geen speelplaats, er achter was 't tuin. Toen overgrootmoeder Maatje de Witte, geboren Huisman, in 1894 overleed, kocht grootvader Martinus daarna van 't voornoemde 'Bosch' ca. 40 are of 1 gemet bouwland, nl. het hoekje bij Kanaalstraat en (nu) Beciusstraat tot bij Haaksbergenstraat. Indien nodig kon hij daar huis en schuur bouwen. Het andere bouw- en weiland van 't Bosch, groot ca. 13 gemeten, pachtte hij. Toen in 1888 't Bosch van de familie van Teylingen 50 jaar in pacht was bij de familie de Witte kregen mijn grootouders ter herinnering een koekkoeksklok. Na het overlijden van overgrootvader Jan de Witte in 1897 verkochten de kinderen Jan, Martinus en Neeltje alle onroerende goederen publiek op 13 juli 1898. Op 1 augustus werd aan grootvader Martinus hiervan toebedeeld: het huis, schuur, wagenhuis enz. met erf en tuin aan 't dorpsplein en Nieuwe Vlissingse weg, 64 are en 10 ca. Verder bijna 4 ha. bouwland, 'De Molshoek' en weiland 'Hoekwei', totaal 4 ha. en 62 are, voor 10.042, Omstreeks 1899 heeft grootvader 't kleine huisje laten bouwen, 't wagenhuis laten verbouwen en in huis 4 kamers. Verder 't zomerhuisje tegen bakkeet en achterkant van 't huis laten zetten. In 1900 kocht hij nog bijna 2 gem. weiland van P.Bosselaar, grenzend aan de 'Hoekwei' en de Nieuwe Tramstraatweg, voorbij 't Wissel. Dit diende ook als ingang (damhek) aan de Nieuwe weg. Dezer dagen bereikte ons het bericht dat de heer M. de Witte is overleden. 8

de Wete | 1977 | | pagina 10