deur dien beroemde dokter Mezger geneze 't oren van d'r rimmetiek. Onder de naeme Carmen Silva ei ze vee mooie boeken geschreve en vö de zangverênegienge ei ze ook nog 'n paer mooie vaesjes geschreve. Ik d'r nog êén van en de villa waer ze nog gelogeerd eit en die ni der genoemd is 'Carmen Silva' staet 'r nog aoltied an 't ende van de Noordstraete. Jea dien dokter was êêl bekwaem en uut alf de waereld kwaeme d'r aollerlei oge personen nae z'n toe om van d'r kwaelen geneze 't oren. Ze leeë mêêstal an van die raore ziekten, di gêên mens wat an kon doe en waere naebie aoltied alf of soms wel êlemaele verlamd. Dien dokter ei t'r vele geneze en dat leide'n gêên windeiers oor, wan ie deed 't blangelik nie vó niks, mè di gaeve ze nie om. Van êén patient die d'n genezen ao kreeg 'n een êêle villa kadoo, villa Irma an de Noorwegt, die laeter verbrand is toen d'r ouwe mensen in ondergebrogt waere. Onder aol die rieke sokkelaers was t'r toen ook is een Russische grootvorst. Die man was an aollebei z'n benen verlamd en de beste dokters uut êêl de wereld konden nie geneze, mer onze niep-en-kniep dokter eit'n tog wi zo verre gekrege dat'n weer lope kon, mè dat gieng nie zö zachtandig oor, dat zou die lamme Rus ondervinde. D'n dokter liet z'n rietuug voor komme en ie zette dien verlamden man d'r achter. Ie mog de stange vastouwe, waer de joengers aoltied op meereeë, die achter an 't rietuug zat. Loslaete kon 'n nie, wan d'n dokter ieuw'n mee z'n gróte sterreke anden stevig vast. Toen de paeren begonne te stappen, brulde die Rus net as 'n wilden, mè di trok d'n dokter ze'n eige niks van an, ie zei: 'Je kan lope en je za lope'. En oe of 'n ook schrêêuwde en brulde, 't ielp aol niks, ie wier gewoonweg meegesleept en nae 'n paer oefeniengen begon 'n werentig stapbewegiengen te maeken. 't Mog vanselfs nie te gauw gae, wan 't was een goed melkkoetje, dat begriep je. Iedere dag konde me die Rus achter dat rietuug zie zwabbere mee z'n slappe sukkelaode bénen en nae een paer weken eit 'n d'n zoverre gekrege dat 'n een paer stappen allêne dee. Onder z'n patiënten waere d'r ook vee maeglieërs, die mogte dan d'r maege bekloppe, drie keer op een dag, mee een outen aemer en ik nog patiënten zelf ore zeide dasser vee baet bie aode. Ie ei ook wel is gewone mensen ier op 't durp holpe. M'n ome Willem Maos was opgegeve, di was niks mir an te doen volgens iederéén, mè Moe Piete gaf 't nog nie op en ze gieng ni Mezger. Ie kwam kieke en ie douwde en rolde overaol en zei: 'Jie zit vol strond, man'. Eest mog'n een liter kaernemelk opdrienke en toen eit'n den gekneed dat 'n d'r van kermde, mer op den duur liep 'n ome Willem glad leeg en ie is t'r wi glad bovenop gekomme. Me mochter ook nog al is een karweitje doe an z'n villa. Op 'n keer mog 'r een nieuwe closetpot gezet ore. Di bin twêê modellen in, êên mee een trechter, wi aolles drek in 't waeter valt en êên mee een scheutel. Me aode 't êêste mödel bie ons en Mesger kwam 'n bekieke, toen 'n naebie klaer waere. Mè dat was nie ni z'n zin. Ie zei: 'Aelt dien mè wi weg, 't moet 'r êên weze mee een scheutel, ik moe kunne zie wat of 'k schiete'. Me bin d'r wi mee trug gegae en m' èn een anderen gezet, dat spreekt. Schout ei ook dikkels aemers vó z'n moete maeke. Die waere twêê soorten, ongeveer zó as oute aemers, mee een bakje om de stele in te zetten tegen de muur, di mogte ze dan d'r eige tegen an drukke en êên en weer rolle, en afgerond die gebruukt wiere om te kloppen. Domburg ei vee an dien dokter te danken, wan ie aelde vee voornaeme mensen nir ier en zódoende wier 't k vroeg een êêl bekende badplekke. Uut dankbaereid ze op 't Groentje een stanbeeld vó z'n neergeste. C. Maas Sr. - Domburg 15

de Wete | 1977 | | pagina 17