BEZOEK AAN DE CHEMISCHE INDUSTRIE 'HOECHST HOLLAND N.V.', VESTIGING VLISSINGEN op zaterdag 29 oktober 1977 Een 40-tal leden waren samengekomen in het wel ver afliggende industriegebied van Vlis- singen. Zij werden kostelijk ontvangen met koffie, gebak en rookgerei, iets wat geloof ik nog nooit is voorgekomen bij excursies van onze Heemkundige Kring. De stemming werd ver hoogd door een hoogst deskundige inleiding van dr. ir. J. Nijman, directeur van de vestiging Vlissingen. Hij stelde het bedrijf aan ons voor. Met een korte historische schets, op kaarten uitgewerkt, toonde de heer Nijman de ontwikkeling van het Sloegebied aan: van vaarweg tot gewonnen bouwgrond. De vestiging Vlissingen is de enige plaats waar een chemisch bedrijf aan diep vaarwater ligt. Er zijn in Nederland nog 4 andere vestigingen, die samen Hoechst Holland N.V. te Amsterdam vormen. Hoechst begon in Nederland in 1950 met 5 medewer kers. In 1975 waren er 3.100, waarvan ca. 1.100 in Vlissingen. Op 13 september 1968, na twee jaren bouwtijd, verrichte Prins Bernhard de officiële opening. Geproduceerd wordt fosfor, fosforzuur en natriumtripolyfosfaat (hoofdbestanddeel voor de waspoederindustrie). En dat in enorme hoeveelheden, want anders loont het niet. Het bedrijf draait continu, dus dag en nacht door. 'De chemische industrie wordt vaak verweten milieuverontreiniging te veroorzaken', stelt Hoechst in één der fraaie ter beschiking gestelde folders. Men gaat verder: 'Wij willen niet ontkennen dat dit inderdaad gebeurt. Het is (echter) niet zo, dat wij dit nu als vaststaand feit aannemen en er niets tegen zouden doen. Zo is er bij ons een afdeling ECOLOGIE (milieu bescherming), die dagelijks monsters neemt'. Aan reinigingsapparatuur heeft men ca. 5 millioen gulden uitgegeven. Men doet dus zijn best. Ir. J.F. Sierevogel gaf ook een heldere uiteenzetting over de chemische reacties en de orga nisatie van het bedrijf. Tekeningen op de borden verduidelijkten alles wel, maar het werd, toen prachtige kleurendia's nog waren vertoond, al aardig laat voor een bezichtiging van het bedrijf. Dit geschiedde met een door het bedrijf beschikbaar gestelde autobus, welke onze leden voerde over het gehele werkterrein. Bij de voornaamste onderdelen werd uitgestapt, waarna ervaren geleiders ir. Sierevogel en de heer Mondeel alles uitlegden. Had de scheepsbouwmaatschappij DE SCHELDE in Vlissingen bij de oprichting in 1875 nog enige overeenkomst met een heel grote smederij, waarmede de bewoners van Walcheren toen wel vertrouwd waren, de uiterst moderne chemische industrie op ons goede eiland staat wel heel erg ver af van het plattelandsleven. Vuurfakkelende schoorstenen, aanhoudende witte rookpluimen, spookachtige gebouwen, stangen en buizen, torenhoge ovenverhitters, vijvers vap rood gloeiende slakken vloeibare steen, dat beheerst volledig de mensen die er werken op een terrein van 125 ha. Om der wille van de werkgelegenheid voor een 1.100 mensen is dit complex aanvaard, met andere industrieën. Toegelaten is een ander woord. Ook wij zijn er nu eens toegelaten om te aanschouwen wat zo'n industrie omvat. Nu, dat is overweldigend. De humaan overgekomen inleidingen hadden vooraf een beeld doen ontstaan van: het is zo erg niet. Het IS ook een uitstekend geleid en georganiseerd bedrijf, althans deze indruk drong zich sterk op, het IS ook een goed betaalde arbeid verschaffend bedrijf, voor zover wij dit vermogen te beoordelen. Het past echter helemaal niet in het vertrouwde beeld van Walcheren. Het is wel een deel van ons heem geworden, in korte tijd, doch het is er volkomen vreemd aan. Zo vlug als het verre zen is zou het ook weer kunnen verdwijnen. Het heeft niets blijvends, niets historisch, het 4

de Wete | 1978 | | pagina 6