Spanjaardstraat 56: komt voor op de monumentenlijst, genaamd 'Heinkenszand'. De goot wordt hier ondersteund door 10 kardoezen, ook hier weer om en om. Poortje van de v.m. brouwerij De Drie Tonnekens aan het Hofplein: komt ook voor op de monumentenlijst, gedateerd 1620. Het is voorzien van drie koppen. De middelste is een satanskopje. Aan de buitenkant ook weer twee verschillende koppen, waarvan de rechtse iets beschadigd is. Dit is des te frap panter omdat het poortje volgens de regels van de renaissance verder volkomen syme- trisch is. Lange Noordstraat 70/hoek Hofplein: ook dit gebouw komt voor op de monumenten lijst. Aan de zijgevel Hofpleinzijde is duidelijk te zien dat dit gebouw later uitgebreid is. De voorgevel is van het laatste kwart van de 19e eeuw (het hoofdgebouw uit het voorste gedeelte van de 16e eeuw). In deze voorgevel zijn 40 kopjes verwerkt. Alhoewel het moei lijk is om na te gaan of ze allemaal verschillend zijn vanwege de grote hoogte is toch ook weer duidelijk waar te nemen dat er om en om mannen- en vrouwengezichten zijn en dat de mannen ook weer van verschillende snorren voorzien zijn. Over dit verschijnsel zijn verschillende instanties op het gebied van monumentenzorg en res tauratie gebeld maar tot op heden is er nog geen antwoord gekomen op mijn vraag of dit nu zo maar koppen zijn of b.v. de opdrachtgever met zijn familie of de bouwers etc. Ook het doorsnuffelen van boeken over bouwkunst, bouwstijl en ornamentiek heeft niet tot het ge wenste resultaat geleid. Het zou leuk zijn wanneer men op dit kunsthistorisch probleem zou willen reageren in 'De Wete'. Door de verschillende reakties zou misschien een konklusie te trekken zijn. Mogelijk blijkt dan dat er helemaal geen probleem is. 13-1-1978. Br. 9

de Wete | 1978 | | pagina 11