WALCHEREN IN WOORD EN BEELD We zien hier een deel van de Oostkerk en de Verwerijstraat. De Oostkerk, een achtkantige koepelkerk, die gebouwd is van 1647 tot 1667 naar een ontwerp van Drijfhout en Pieter Post, wordt niet bekroond door een klokketoren maar door een lantaarn naar een ontwerp van 's Gravesande. De klokken hangen in een kleiner, ook achtkantig, torentje dat aan de achterzijde is aangebouwd. Dit is op de tekening nog net te zien. Deze kerk, die gebruikt wordt voor de Nederlands Hervormde eredienst, heeft in 1940 nogal wat geleden van het oorlogsgeweld. Na de oorlog is zij geheel hersteld. Een bijzonderheid met een goede afloop is, dat tijdens de restauratie - aan het eind van de vijftiger jaren - de kerk waarschijnlijk geheel uitgebrand zou zijn als niet A. Caliber, hij woont nog steeds aan het Oostkerkplein, met gevaar voor eigen leven een beginnen van de brand op het dak geblust had. Hiervoor moest hij aan de buitenkant van de kerk via steigers en stellingen naar boven klimmen tot aan de lantaarn. Zij die de ekskursie meegemaakt hebben van Ds. Kloosterman op 20 juli 1974, een ekskursie die m.i. voor herhaling vatbaar is, weten uit eigen ervaring hoe hoog dit is. Een andere bijzonderheid vormt de spits; deze is niet zoals gebruikelijk afgewerkt met een haan e.d., maar met een hoek. Het volgende verhaal hierover doet de ronde: Tijdens de bouw raakt de hoek van de opzichter onder de fundering. De hele bouw door is hier nogal wat over te doen geweest. Zodat men de spits maar afgewerkt heeft met een hoek. Een heel mooi verhaal, te mooi. Dhr. P.W. Sijnke, gemeente-archivaris van Middelburg, maakt mij opmerkzaam op het vol gende: In 'Zeelands Chronyke Almanack' uit 1779 staat vermeld dat op de lantaarn staat een vergulde Burgt en daarboven de nederlandse leeuw, met den hoed van Vrijheid op een speer tot enen windwijzer. (De Nederlandse leeuw met de vrijheidshoed was het zinnebeeld van de vrije republiek der zeven verenigde Nederlanden (1581-1795)). Voor de Verwerijstraat gaf hij de volgende verklaring: deze straat is aangelegd op het eind van de 16e eeuw. In deze straat hebben altijd veel pakhuizen en werkplaatsen gestaan. Waar schijnlijk zullen de wolververs de overhand gehad hebben, zodat spontaan de naam Verwerij straat ontstaan is. Br. 10

de Wete | 1978 | | pagina 12