COMMISSIE VELDNAMEN De commissie veldnamen vordert gestaag met haar werkzaamheden voor de v.m. gemeente Koudekerke. De veldwerkers hopen op korte termijn het veldwerk af te ronden. Het aantal reeds opgespoorde namen beloopt nu reeds 1370. Men hoopt dan ook uiteindelijk in de 1400 namen te verzamelen. Dit zou dan ruim 70% zijn van de 1900 percelen. Het snuffelwerk in de archieven komt nu eerst pas goed op gang. Momenteel wordt aan de hand van de oude overlopers (zie uitgave Ritthem), die in oud Nederlands zijn geschreven en oude maateenheden hanteren, getracht de oude blokgrenzen zo goed mogelijk te bepalen. Nu het grootste deel van de namen verzameld is kan ook een begin gemaakt worden met het schrijven van de namen in dialekt aan de hand van de in het Zeeuws Woordenboek gebezigde methode. Zoals u ziet, werk genoeg. Daarom is het jammer dat tot op heden niet is gereageerd op onze oproep voor assistentie door mensen met veel vrije tijd. Het snuffelwerk in de archieven kan alleen overdag tijdens de normale werkuren plaatsvinden en het napluizen van oude notariële archieven is leuk werk. Dat oude namen, dus niet alleen veldnamen, in de topografie ver terug kunnen gaan in de historie van een plaats blijkt uit het volgende: Veel mensen weten dat de naam 'Dishoek' een verbastering van de naam 'Dijkshoek' is. Wat de meesten echter niet weten is, dat deze naam reeds in 1393 voorkomt. Op Pontiaansdag (14 januari 1393) kwam de abt en de magistraat van Middelburg bij een zeer hoge vloed ter plaatse de toestand van de dijk inspekteren. Deze dijk heeft zeewaarts van de huidige duinenrij gelegen; regelmatig komen we in archieven tegen dat enkele gemeten land moeten worden prijsgegeven aan de zee. Evenals dit het geval was voor de gehele kuststrook van Walcheren omstreeks deze tijd. DIJKJE 'En Bostbloot van Erremuuje, Die hoorde de klokken luuje'. Een liedje dat vroeger werd gezongen om Arnemuiden te jennen en altijd goed was voor een pak slaag. Wie was toch dit topless idool waarvoor de Arnemuidenaar graag ten strijde trok? Arnemuiden 2 Wie was 'Louw Batje'? Toen in de oorlog betrouwbare geneesmiddelen schaars werden, bleven kinderen toch koorts krijgen. Een nieuwe dokter adviseerde dan een lauw badje te geven en zo de koorts te drukken. Zijn bijnaam 'Louw Batje' was toen gauw gevonden. 12

de Wete | 1978 | | pagina 14