UIT VERSLAG PROVINCIALE STATEN VAN 1864 Gaz-ontploffing Op den 13den maart 1862 heeft een gaz-ontploffing uit een der ketels in de gaz-fabryk aldaar plaats, veroorzaakt doordien eene der kramme bij het zakken van den ketel op het metselwerk der gazkuip bleef rusten, waardoor de ketel overhelde en bij de kram afscheurde, met achter lating van een vrij aanzienlijk gat, waaruit het gaz ontsnapte en door met eene in de nabijheid aanwezige gazvlam in aanraking te komen, ontvlamde. Men werd den daardoor ontstanen brand spoedig meester. Straatverlichting Te Middelburg werd men in de hoop, dat de zaak der gaz-verlichting weldra geheel geregeld zou zijn en aan het contract geheel zou beantwoord, zeer teleurgesteld, dewijl de verlichting, in plaats van te verbeteren, integendeel hoe langer hoe meer achteruit ging. De surveillance over het al dan niet branden der lantaarns, alsmede over de wijze waarop zulks plaats had, liet zeer veel te wenschen, zoodat menigmaal de strafbepaling van het contract, tot een niet onbelangrijk geldelijk bedrag, moesten worden toegepast. Men vleide zich echter, ten gevolge van de stichting van een nieuwe stokerij en een nieuw zui- verhuis bij de gazfabryk benevens andere verbeteringen, dan 't den concessionarissen ernst was de verlichting in eenen voldoenden toestand te brengen, en dat daardoor een einde zou worden gemaakt aan de klagten die ook van de zijde der particuliere gaz-verbruikers worden geuit. Ook de verlichting van sommige buitenwijken gaf aanleiding tot eene bekeuring. Sedert was eene verbetering daarin zigtbaar. K. VERSLEEPTE STENEN DE ROMEINSE BRUG De vroegste edities van de 'Gids door Walcheren' werden al gesierd door een afbeelding van een bezienswaardigheid bij het kasteel Westhove: de 'Romeinse Brug'. Door het oorlogsgeweld van 1944 is de brug vernield. Hij werd herbouwd uit oude natuurstenen bouwfragmenten en ik neem aan dat ook de eerste brug op deze manier aan een rustiek uiterlijk is geholpen. H.M. Kesteloo schrijft in 'Oostkapelle in woord en beeld' dat bij de eerste bouw van de 'ver vallen brug' door Slicher rond 1800 de nabootsing zo geslaagd was dat het gewelf onmiddel lijk na de voltooiing instortte. Aan de scheuren te zien is een herhaling niet uitgesloten. Een brug zonder water is niet erg zinvol, zodat de vijver bij het herstel werd uitgediept. Zo kon het gebeuren dat een lange gevelsteen met het jaartal 1579 met cat touche werd opgediept en in de onmiddellijke omgeving van de brug werd gedeponeerd. Deze steen was vroeger in een soort muurtje naast de brug ingemetseld. Heeft dat jaartal iets met Westhove te maken of is het bouwmateriaal van elders aangevoerd? 19

de Wete | 1978 | | pagina 21