OVERZICHT VAN ONZE JAARVERGADERING kaart brengt. In Vlissingen is ook een inlichtingendienst aanwezig. Momenteel is een wal- radarsysteem in opbouw tot meerdere beveiliging van de scheepvaart op de Schelde. Over de taak van de loods aan boord zei de heer Pot dat hij daar centraal staat, al blijft de kapitein verantwoordelijk. Loodsen moeten daarom goed opgeleide mensen zijn. Voor de opleiding is een diploma eerste stuurman grote handelsvaart vereist en bij voorkeur een leeftijd van minstens 30 jaar. Alle loodsen zijn ook reserve-officier, dit in verband met hun functie in oorlogstijd. De heer Pot zette voor ons uiteen hoe de opleiding verloopt en hoe de loods leert navigeren op allerlei typen schepen. In het algemeen duurt het tien jaar voor hij alle schepen mag belood- sen. Vooral de vaart op de Westerschelde is niet gemakkelijk omdat die een grillig karakter heeft en een wisselend verloop. Daarbij komt nog dat sommige schepen tegenwoordig een grote diepgang hebben, tot wel 12 meter, zodat van de vloed gebruik moet worden gemaakt om de haven van Antwerpen te bereiken. Na de lezing liet de heer Pot een groot aantal dia's zien en vertoonde hij de film 'Vaarwater'. Bovendien beantwoordde hij een aantal vragen zodat we een beter inzicht kregen in het werk van deze belangrijke dienst. Onze voorzitter S. Joustra (zelf oud-loods) noemde in zijn openingswoord het loodswezen een 'fascinerend bedrijf' en daarmee waren de vele aanwezigen het roerend eens aan het einde van deze leerrijke avond. Aan het begin van onze 7e jaarvergadering, dinsdagavond 14 maart, kon voorzitter S. Joustra ongeveer 55 leden en belangstellenden welkom heten. In zijn openingswoord herinnerde hij er aan dat het aantal leden in het afgelopen jaar met 62 gestegen is, zodat we het jaar konden af sluiten met 388 leden. Inmiddels is het al weer gestegen tot 410. 'Het gaat goed met onze kring', aldus de voorzitter en daarbij verwees hij naar de jaarver slagen die bij de aanvang van de vergaderingen waren uitgereikt (en nu in dit nummer zijn opgenomen). In het afgelopen jaar zijn 9 lezingen en excursies gehouden die allen goed werden bezocht. De heer Joustra noemde in het bijzonder ook de jubileumuitgave van het door ons lid F.H. Jilleba geschreven boek 'Het oude Middelburgse woonhuis', waarvan nu meer dan de helft van de oplage is verkocht. Onze secretaris de heer J.Louwerse las daarna zijn jaarverslag voor. Naar aanleiding daarvan ging de vergadering akkoord met het voorstel van het bestuur om in de toekomst bij daarvoor in aanmerking komende organisaties een doelsubsidie aan te vragen als een bijdrage in de kosten van nieuwe uitgaven. Ook het voorstel om toe te treden tot de in dit voorjaar op te richten Federatie van Heem- en Oudheidkundige Verenigingen in Zeeland werd gunstig ontvangen. Naar aanleiding van ge stelde vragen zei de voorzitter dat de kosten voor ons minimaal zijn (tien cent per lid per jaar). De federatie kan meer samenwerking brengen tussen de deelnemende verenigingen. Er is een nieuwe werkgroep in oprichting die een studie gaat maken van het Walcherse oor logsverleden. Daartoe beschikt men reeds over veel materiaal. Vervolgens las onze penningmeesteresse, mevrouw C.I. van Nieuwenhuijzen, haar jaarver slag voor. Opgemerkt werd dat de (nog) niet betaalde contributies over 1977 niet zijn opge nomen in de begroting voor 1978. Dit is inderdaad een verzuim, gaf ze ruiterlijk toe. Er werd de vraag gesteld of de kosten van de uitgave van het boek van Jilleba niet te hoog zijn geweest. De voorzitter stemde toe dat die te hoog zijn uitgevallen. Daarom is contact opge- 4

de Wete | 1978 | | pagina 6