HET MIRACULEUZE SCHILDERIJ VAN O.L. VROUW VAN DE POLDER [II] kwam hij in briefwisseling met vele voorname natuurkundigen. (Vgl. Nederlandsche Jaer- boeken) Ook op stoffelijk gebied werd De Munck door de fortuin niet weinig begunstigd. Zijn huwelijk maakte hem tot een welgesteld man en hij zag zijn vermogen door vlijt en ta lenten aanmerkelijk aangroeien, waardoor hij doorgaans behoorde onder de voorname aan deelhouders in onderscheiden handelsvereenigingen in zijne destijds rijke woonplaats. In 1715 trouwde De Munck met Catharina Duynewey (Duneway), (overleden 1775) dochter van een gegoeden timmermansbaas, met welke vrouw hij in 1765 zijne gouden bruiloft feestelijk vierde. Zeven jaren vroeger had hij ontslag gevraagd als stadsbouwmeester, dat hem op de meest eervolle wijs werd verleend. Hij overleed den 24 Februari 176S en niet zonder grond staat boven zijne levensschets in De Middelburgsche Naamwijzer enz. van 1865: II Chron. XXXI, vs. 21. 'En al het werk dat hij begon deed hij met zijn gansche hart en had voorspoed'. A.J. Schutijser (Koudekerke, Nederland) 3. DE VERERING VAN HET SCHILDERIJ De gehele parochie wijdde zich aan Maria toe, bijzondere feesten werden ter Hare ere gevierd. Eens in het jaar, op 15 augustus, trok een processie van Middelburg uit naar de bevoorrechte kerk. Van overal kwamen de pelgrims. Vanuit Frankrijk, Spanje, Portugal. Vanuit Holland en Brabant. De kroniekschrijver vermeldde: 'Er gebeuren vele mirakelen, vreemd om te horen, te zien en te lezen'. Een 'Mirakelboek' werd aangelegd, waarin alle bijzondere feiten werden beschre ven. De gelovigen toonden hun dankbaarheid door de vele giften. De verering van de H. Maagd Maria is altijd zeer groot geweest in de R.K. Kerk. Deze verering bloeide vooral op in de middeleeuwen. De gelovigen waren sterk en krachtig in hun geloof en beschouwden Maria als de Uitdeelster der Genaden Gods. Het is niet verwonderlijk, dat in die tijd vele Maria- oorden ontstonden zoals: Schiedam, 's-Hertogenbosch, Handel en nu ook in Vrouwepolder. Deze Maria-devotie op het afgelegen Walcheren heeft meer dan twee eeuwen lang gebloeid. Dit was mede te danken aan de opbloei van de handel en scheepvaart vanuit Veere. Menige schepeling nam de tijd ervoor, als hij in Veere lag, een bezoek te brengen aan de kerk van Vrouwepolder, waar Maria en haar miraculeus schilderij zoveel wonderen deed. Het tastbaar bewijs van de bloei van Veere kan men nog zien aan de grote kathedraal, nooit afgebouwd, van alle sieraden ontdaan, door de tijd verweerd en door mensenhanden gedeel telijk verwoest. Maar niet alleen de kathedraal van Veere werd verwoest. De 16e eeuw werd een eeuw van verval. De Hervorming had haar intrede gedaan. Een groot deel der geschiedenis van het wonderbeeld is tegelijk met het schilderij verloren gegaan. De z.g. Mirakelboeken, waarin de lotgevallen, evenals de feesten en wonderen waren vermeld, zijn in de rampzalige tijden ver nietigd geworden. Middelburg werd bijna twee jaar lang door de Prinsgezinde troepen en de Watergeuzen belegerd en in die tijd werd geheel Walcheren van al wat 'paaps' was, grondig 'gezuiverd'. De kerk van Vrouwepolder werd verwoest. Wat erger was, ook het miraculeuze schilderij 11

de Wete | 1978 | | pagina 13