MIDDELBURG Stationsstraat 34/hoek Blauwedijk Vlasmarkt 25/27 De inventarisatie dateert uit de periode 1974-1977. Er kan dus wel eens iets veranderd zijn. Over de betekenis kan ik helaas niets zeggen. Wel is mij opgevallen, dat er in het beursgebouw te Vlissingen soortgelijke koppen zitten als in Middelburg. Bij ingemetselde kopjes dient men voorzichtig te zijn met het trekken van conclusies, omreden ze soms in een ander gebouw gezeten hebben. Middelburg, 14 april 1978. W. Verhulst Opsomming van ambachten en fabrieksnijverheid zoals die werd opgenomen in het verslag van den toestand der provincie Zeeland door Gedeputeerde Staten uitgebracht aan de Pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1864. Eene azijnmakerij, met een paar tweelingkuipen van 450 a 500 vaten en twee knechts. Drie bierbrouwerijen, met 7, 3 en 1 knecht. Het fabrykaat begint beter met elders vervaar digde bieren te wedijveren. Eene brandspuitmakerij met 9 werklieden. Een boekweitmolen, eene camphine-fabryk, een chocolaadmolen en eene diamantzetterij, in wier toestand geen verandering is gekomen. Eene galon-fabryk met 1 knecht, 2 jongens en 3 weefgetouwen. Eene garancine-fabryk met een stoomtuig van 16 paardenkrachten, die het geheele jaar niet heeft gewerkt, daar de garancine nagenoeg onverkoopbaar was. Eene gaz-fabryk, met 17 knechts en 3 jongesn, werkende met 2 ketels. Men heeft hiervoor een nieuw gebouw gesticht, dat geheel aan de vereischten voldoet. Eene leerlooijerij met 30 kuipen en 9 knechts. Zij werkte niet voordelig, hoewel de prijzen van huiden en leder in gunstiger verhouding waren dan het jaar te voren. Drie olieslagerijen, waarvan eene met 1 stoomtuig van 10 paardenkrachten, 1 ketel en 6 werk lieden, de beide andere windmolens, ieder met 4 werklieden. Zij hebben het geheele jaar kunnen doorwerken, maar de prijzen van het koolzaad waren in geen gunstige verhouding met de olieprijzen. Eene stoom-rijstpellerij, gedreven door een stoomtuig van 30 paardenkrachten. Zij heeft slechts 78 dagen gewerkt en in dien tijd gepeld 679993 ponden rijst. De overvloedige oogst van 17

de Wete | 1978 | | pagina 19