aardappelen en granen heeft op het artikel rijst sterk gewerkt, zodat de handel daarin lusteloos en de prijs dalende is gebleven. De uitkomsten der fabryk zijn dan ook weder on gunstig te noemen. Eene houtzagerij, met een stoomtuig van 15 paardenkrachten en 10 werklieden. De inrigting is vergroot en voordurend in werking geweest. Er zijn vijf ladingen hout voor dezelve aan gevoerd. Van de 4 zaagmolens hebben twee onafgebroken gewerkt. Men voerde daarvoor uit het bui tenland drie ladingen hout aan. Eene sigaren fabryk met 120 werklieden, die het geheel jaar werk heeft gehad. Twee touwslagerijen, welke de eene, met 14 knechts en 6 jongens en de andere met 5 jongens voortdurend aan het werk zijn kunnen blijven. Eene ijzergieterij, met 2 ovens en 16 werklieden. Zij is sedert vorig jaar niet achteruitgegaan; in sommige delen is zelfs vooruitgang te bespeuren. Van de ijzeren masten en waterkisten-makerij op de scheepstimmerwerf 'De Volharding', vinden wij geen bijzonderheden. Eene zoutziederij met 1 pan en 2 arbeiders waarvan de toestand dezelfde is gebleven. Wie weet wat van deze bedrijven geworden, c.q. overgebleven is? Laat het De Wete weten! garancine: rode verfstof, bereid uit meekrap. DIJKJE Levende Volkskunst Laatst zag ik een prachtig 'Paardenmes' met alles erop en er in. Gemaakt door iemand die nog steeds de kunst van het snikkeren beoefent. Hij verkoopt ze voor 'veel geld'. Je kunt bij hem ook een Zeeuws mes bestellen met als heft een Amerikaanse Cowboy, met een pistool en een lasso als werktuigen. Springlevende volkskunst dus. Nog niet verstard tot uit gesleten vormen. En ik heb al zo'n moeite met ringrijden in spijkerbroek. 18

de Wete | 1978 | | pagina 20