LAAT HET DE WETE WETEN rapporteerden dat de bommen voor het doel tussen de woonhuizen terecht waren gekomen en links en rechts van het doelgebied. Alle vliegtuigen maakten foto's, maar tot nu toe is er maar één teruggevonden en die is erg onduidelijk. Op een of andere manier waren de bommen 7 seconden te vroeg gelost. Er stond wel een straffe Noord-Noordoostenwind, windkracht 5, maar dat kon niet de oorzaak zijn. Na een week werd de aanval herhaald. Ik was thuis, want we waren die morgen tijdens het eerste lesuur voor de zoveelste keer uit de school gegooid. Het gebouw was gevorderd door de Wehrmacht en de school zou nu verhuizen naar Middelburg. Er was nu tijdig luchtalarm en ik rende naar de 'uitkijkpost' achter in de tuin om de aanvallers nu eens een keer te zien. Ik had een wurgende angst in mijn keel en was toch nog bijna gaan schuilen. Heel hoog cirkelden zes of zeven jagertjes en een formatie van zes zilveren stipjes vloog hoog in het ijle blauw boven de stad. Er werd flink op geschoten. Het doelgebied werd nu inderdaad getroffen, maar toch vielen er nog slachtoffers, omdat een schuilkelder bij het kantoor van De Schelde werd getroffen. 7 Doden, 3 zwaar- en 20 licht gewonden. Deze aanvallen maakten natuurlijk diepe indruk op de bevolking en Vlissingen was duidelijk aangeslagen, 's Avonds trokken weer veel mensen naar hun vluchtadressen op de dorpen met fietsen, handkarren en kinderwagens volgepakt met koffers en beddegoed. Wij waren weer eens met de verschrikkingen van de oorlog geconfronteerd en er heerste een angstige onzekerheid over wat de toekomst nog verder zou brengen. Naar aanleiding van het stukje 'Nieuwe grenzen, oude palen' vroeg de heer T. Brouwer, de schrijver van het boekje Grenspalen in Nederland de lezers te vragen om inlichtingen over de grenspalen tussen Domburg en Oostkapelle en tussen Domburg en Aagtekerke. Zijn adres is T. Brouwer, Rooseboomstraat 53, 2593 PB Den Haag, tel. 070-85645. GRENSPALEN OP HET EILAND WALCHEREN Aan de weg van Aagtekerke naar Oostkapelle stond tot 1950 een grenspaal die geplaatst was in 1768 en de wapens van beide gemeenten droeg. Tussen de dorpen Domburg en Oostkapelle stond aan het begin van de duinen een paal die diende als scheiding van deze gemeenten. Hij vertoonde beider wapens, dateerde uit de 18de eeuw en werd rond 1950 geslecht. 'GRENSSCHEIDING VAN VLISSINGEN No' is het opschrift dat gehakt is in een flinke paal, die staat op de grens van deze gemeente en Oost-Souburg. Een cijfer achter No ontbreekt, wellicht was dit op de paal geschilderd. Ten westen van Vlissingen staat een soortgelijke paal. Jammer genoeg zijn vrijwel alle archiefstukken in de Tweede Wereldoorlog verloren gegaan, zodat we historische gegevens over deze palen tevergeefs zoeken. Hij heeft intussen voldoende informatie gekregen over de grenspalen van Vlissingen en de oude Vrijdompaal te Vlissingen. 19

de Wete | 1978 | | pagina 21