BET BELEG VAN MIDDELBURG EN DE ZEEUWSE MUNT Wat was nu het geheim van de 'fotografie-uitvinding?' Castel had een groot schild van hout gemaakt, zo groot dat er levensgrote mensen achter zouden kunnen staan. Daarop had hij ook levensgroot een boer en een boerin geschilderd, fraai in zondagse hoerendracht. Hij had natuurlijk eerste gevraagd wat het moest kosten, want Castel verdiende toen slechts 10 gulden in de week. Het was een beetje moeilijk, omdat alles op schaal moest worden getekend. Dat probleem wist hij handig op te lossen. Hij stond in die dagen eens voor een schutting bij een zonnestand van opzij. Opeens ziet hij zichzelf in een schaduw! Zijn zoontje van 6 jaar stuurde hij vlug naar zijn moeder om houtskool en Castel ging daarmede langs de schaduwrand. Castel had toen een boer op ware grootte! Ter hoogte van de hoofden maakte hij een passend gat. Wanneer achter het houten schild staande mensen nu hun gezicht door de hoofdgaten vertoonden ontstond er bij het fotogra feren een mooie foto in hoerendracht! Castel ging er mee naar Middelburg. Hij kon er een standplaats krijgen op de Markt op don derdagen. Men kon hem echter niet het alleenrecht geven. Daarom wilde Castel geen plaats innemen, want de één of andere werkloze, die er veel waren in die tijd (1938), zou hetzelfde kunnen gaan doen met zijn idee. 'Dan slae ik et mée de biele maer stuk', zeide hij. Dat is toch niet gebeurd, maar het schild bestaat niet meer want het is weggespoeld bij de overstroming van Souburg met het zeewater uit het Rammekensgat. Beste lezers, Wanneer ik denk aan Zeeuwse munten, dan gaan mijn gedachten in de eerste plaats uit naar het Muntplein in de Abdij van Middelburg. Maar niet alleen in deze Abdij, ook op andere plaatsen in Zeeland werden munten geslagen. Deze laatsten zijn wel minder bekend doch voor de verzamelaar van Zeeuwse munten wel belangrijk. 1205 - 1244 te Axel onder Johanna van Constantinopel. 1244 - 1278 te Axel onder Margaretha. 1305 - 1322 te Aardenburg in opdracht van Robert van Bethune. ca. 1300 te 'Mude', nu St. Anna ter Muiden. 1492 te Sluis door Philips de Schoone. 1304 - 1337 te Zierikzee door Willem III. In Middelburg zelf liet Philips van der Elzas munten slaan in de periode van 1168 - 1191. Voor de oprichting van de officiële Zeeuwse Munt heeft het beleg van Middelburg waar schijnlijk een beslissende rol gespeeld. Velddaalders werden in 1572 en 1574 geslagen in samenwerking met de officiële munt van Holland die in Dordrecht gevestigd was. De staten van Zeeland besloten op 18 december 1579 tot het oprichten van een Munt in Middelburg. Men stuurde afgevaardigden naar Jeronimus Bruynzeels, de vroegere muntmeester van Dordrecht, die alom bekend was. Bruynzeels was bereid naar Zeeland te komen. De Gede puteerde Staten van Zeeland belegden toen een vergadering voor de Algemene Staten waarin werd beslist dat de munten in Zeeland geslagen hetzelfde allooi en gewicht moesten hebben als de munten van de andere gewesten, daar ze anders als Hagemunten zouden behandeld worden. Bovendien zou bekrachtiging van dit besluit gevraagd worden van Aartshertog Matthias en stadhouder Willem van Orange. Toen kwamen de bezwaren van de andere pro- 8

de Wete | 1979 | | pagina 10