vinciën los. Vooral Holland voelde zich aangetast in de privilegiën die geschonken waren aan de Dordrechtse Munt door de graven van Holland en Zeeland. Ook de Prins van Oranje was niet blij met deze Zeeuwse nieuwigheid. De schout van Dordrecht werd opgedragen de ondeugende Bruynzeels op te sluiten: hij had zich als Hollands onderdaan niet te verhuren aan de Staten van Zeeland! Na veel geharrewar werd hij tenslotte in vrijheid gesteld voor een borgsom van 6000, De Staten van Zeeland stuurden een geïrriteerde brief naar de Prins van Oranje en de staten van Holland op 10 Maart 1580. Ze beriepen zich op de Unie van Utrecht artikel 12. (Zie onze nieuwe Rijksdaalder). In dit artikel stond: ...'dat de provinciën gehouden waren sich metten anderen te overleggen op cours en gewicht van de munte'. Maar het artikel bevatte geen verbod om een Munt op te richten! De gecommitterden van Zeeland en de bestuurders van Middelburg waren inmiddels al begonnen met het plannen maken voor het oprichten van een muntgebouw. Een Antwerps ingenieur en Bruynzeels maakten een ontwerp voor de Middelburgse magistraten waarvoor ze een voorschot van 3000,ontvingen. De rekening voor het voorschot is nog bewaard gebleven. De Utrechter Herman Claesz werd in dienst genomen als ontwerper/ijzersnijder. Hem werd opgedragen een ontwerp te maken van een Gouden Kroon (muntstuk) en een negenstuiver stuk. Zeven halve Philips daalders en een negenstuiverstuk waren de eerste proefstukken die de Zeeuwse Munt in 1850 opleverde. De totale kosten van de oprichting van de Zeeuwse Munt bedroegen 894 pond Vlaams. Door de volharding, eigen aan de Zeeuwen, was de Munt tot stand gekomen en deze heeft proeve van bekwaamheid afgelegd waarvan wij eeuwen later nog veel plezier beleven. P.J. Davidse, Domburg. Voorzitter Numismatische Kring Zeeland. DIJKJE Vlissingen - Ruyterstad Enkele jaren geleden gaf een adviesbureau aan Vlissingen de raad 'wat meer met De Ruyter te doen'. In de Van Woelderenlaan staat nu met smeedijzeren letters Midget Golf Park M.A. de Ruyter. Waarschijnlijk omdat zijn leven met de golven was verweven. Nu is het wachten op de Wielersportvereniging 'M.A. de Ruyter'. Vanwege het Grote Wiel waar hij aan draaide. 9

de Wete | 1979 | | pagina 11