En krieg't meegebrochte voer, Da za wè smaeke nae zo'n toer. Dan eest es lekker koffie drienke Ze bin mee gröote potten an 'et schienke, Schraegen en banken staen gereed En taefels mee wit papier bekleed. Nae 't eten trekke ze as één gezin Mee aole man de dunen in. De guus, dat kun je zö wè raoie, Die gienge dadelijk voetjes baoie, De meisjes mee ter rokken opgeknoopt, De joengers ebbe de broeken opgestroopt. 't Was net een kroo 12) mee eenden, die van 't drooge Snetterend in 't waeter vloge! Vrouw de Brune zat in 't zand, d'r 'anden voo d'r oogen Te turen, of ze nie te verre vloge! 'Mer, grutte, Ko, zeg, zie je dat? Die guus, die worre slikke-nat! Gaet er naer toe en vlug En roep ze dadelijk terug!' Ko rent en roept en klappere doe z'n kunstgebit Dat nie zo wonder-stevig zit. Ineens, oe 't kwam, ie wist het nie me laeter, Valt 't stomme dienk zo maer in 't waeter! Ie greep nog, maer 't was mis Zodat het plots verdwene is. Ze gae mee opgestroopte broeken Noe aollemaele an het zoeken. Ze vinden steentjes, schelpjes, kwallen, Maer tanden vindt geen één van allen. 't Is jammer! Ja, de man eit pech Maer de tied gaet deur en ze moete weg D'r is niks an te doen! De paeren gaen wee in 't lemoen 13) En as een ieder dan wee zit Vervolge ze de rit. Ze zienge Wilhelmus van Nassouwe En ook: We wille Holland houwe 't Jonge! Wat een ooge dunen an de Dis'oek kant! 't Lieke wè bergen uut Zwitserland! Ko de Brune keek beteuterd rond, Die ad gin lol meer, mee zo'n leege mond! Z'n vrouwe was ok van slag Want dit wier een dieren 14) dag! Ze rieën, tot dat ze bie de viertoren stille stae En dat bouwwerk gaede slae: 'Kiek, daer in z'n kop, éél bovenin Daer staet dat gröote licht noe in Dat aoltied langs den 'emel striekt As je 's aevends buten kiekt!' Dan rieën ze wee een ende Toet z'op Westkappels diek belende.

de Wete | 1979 | | pagina 26