Die lei nog fier en ongebroke, Maer o, as't sturmt, dan kan't ier spoke! Dan blaest de wind, zo 'ard 'en kan Der 'êel de Noordzee tegen an! D'r wordt beweerd: as t'er een gat in slaet, Dat 'eel Westkappel koeken bakke gaet! 't Klienkt raor, toch moe je nie vergete Deur zo'n gat was 't er weer werk en eten. De zee is kalm, maer dan zien ze toch twêe booten, Sjonge, sjonge! Zukke groote! Eén zo'n kanjer, dat was kras, Ze dochte wè, dat 't den grootsten van de waereld was! En vaere deeë ze, mee zovee knopen Daer kon geen een paerd tegen lope! Piet zei: 'Bin ik eenmael groot Dan gae 'k voo kaptein op zo'n boot'. 't Is Jammer, dat ze wee d'n diek afrieë Noe kan je gin schip en ook geen zee meer zieë. Wél zie je in een bocht de veerewaegens lope 't Is net, of 't er een witte slange komt gekrope. Het vee uut eel de Westkappelse contreie Loopt aol bie mekaore in één gröote weie 15) An de weg is ier nog niks gebouwd, Alleen twee boerderieën, verschole in 't 'out. Ze gae noe Domburg mee een bezoek verere En bie café Willemina aol parkere. De paeren worre op stal gezet En dan begint de grote pret: Voordat de laotste uut de waegen klautere Bin d'eeste al oogten an het toutere 16). De wip zit ook al vol gelaoie En andere gaen an een wiel mee touwen zwaoie. Ze zweve as de beste atleten Toet er een wordt afgesmete En, daenig van z'n stik gerocht, Mee waeter wee wor biegebrocht. Buten en binnen wor gezete. Je kan van aolles drienke en ete. Maer kom! De tied gae snel verstrieke Me gaen Domburg es bekieke. Tóch een aorig plekje is dat: 't Is gin durp en 't is gin stad! Maer er is nog ouwe glorie: Kasteel West'ove uut de hustorie, mooie butens, mee parken omgeve Waer de freules en baronnen leve, Deftige dames en 'eren Kunne in 't Badhotel logere. Vee lui van öoge stand Komme zeumers ier naer bos en strand. De geweune man kwam laeter pas Die wiste nog nie, wat vakantie was!

de Wete | 1979 | | pagina 27