HET OUDE MIDDELBURGSE WOONHUIS Ons bestuurslid mevrouw Flissebaalje is bezig om de artikelen van de laatste 4 jaren te cata logiseren en in een volgende Wete hopen we deze lijst door te geven. Voor het terugvinden van bepaalde artikelen is het erg gemakkelijk om een lijst daarvan te bezitten. Op de laatste bladzijde vindt U weer de evenementen voor het nieuwe kwartaal en we hopen dan weer velen van U te ontmoeten. Bij de ingekomen stukken van de afgelopen tijd was ook een ondertrouwkaart van ons bestuurslid Frans van den Driest. Op de dag van zijn huwelijk met Ria Louwerse was het bestuur en de veldnamencommissie op de receptie aanwezig. Toch willen wij graag via De Wete jullie ook onze hartelijke gelukwensen aanbieden en een fijne tijd toewensen. Uit de pers hebt U wellicht vernomen, dat er een nieuw geeltje is verschenen. In de vorige Wete heeft daar nog niets over ingestaan, omdat het bestuur toen ook nog niets hierover wist. De heer La Rivière bood ons het manuscript kant en klaar aan. Toen we er mee bij onze drukker kwamen, kon deze er meteen aan gaan werken en zo werd 'Westhove' in een recordtijd geboren. We zijn er erg blij mee. Flet is een mooie uitgave geworden, waarvoor veel belangstelling is, ook van buiten onze kring. De prijs, 3,50, is zeker niet te hoog voor een dergelijke uitgave. Als U nog niet in het bezit bent van een exemplaar, dan kunt U het ver krijgen bij onze kring, of bij de boekhandel. Voor zover U nog niet met vakantie bent geweest, wensen wij U een goede vakantie toe, hetzij in het buitenland, elders in ons eigen land of in ons eigen heem, waar ook veel te zien is. De heer van Leeuwen heeft ons dat op de jaarvergadering nog weer eens op een leuke manier getoond. 'Ons lid Jilleba is een van de steunpilaren van onze Kring. Hij heeft zich een fenominale kennis eigen gemaakt van de oude panden in Middelburg', zei voorzitter Sj. Joustra terecht aan het einde van de causerie die ons lid F. Jilleba donderdagavond 26 april hield in 'De Bras serie' te Middelburg. De voorzitter herinnerde er aan dat Jilleba zijn eerste lezing hield op 24 januari die, ondanks de gladheid, nog door zo'n 25 leden werd bijgewoond. Voor allen die toen niet van huis durfden door de barre weersomstandigheden volgde deze herhaling. De heer Jilleba hield zijn lezing naar aanleiding van zijn speurtochten voor het schrijven van zijn boek 'Flet oude Middelburgse woonhuis'. Bij dat onderzoek heeft hij een groot aantal woningen van buiten en van binnen bekeken en van markante bijzonderheden dia's gemaakt. Een groot aantal van deze dia's kregen we deze avond te zien. Hij verdeelde zijn causerie in twee gedeelten die, globaal, gingen over de bouwkundige en de bouwkunstige ontwikkeling. De eerste beelden waren tekeningen van de eerste 'woningen' die in dit gewest - naar wordt vermoed - omstreeks 2200 voor Chr. zijn gebouwd. Bij Haamstede zijn er woonsporen van gevonden. Het waren kleine en eenvoudige bouwsels die in de loop der eeuwen een grote ontwikkeling hebben meegemaakt. Het begon met een rieten dak en muren van met leem bestreken takken om een eenvoudig houten skelet. Gaandeweg werd dit skelet uitgebreid met een verdieping en een kapspant. Later kwam de steen als bouwmate riaal. Tegelijk speelde de ontwikkeling van de stookplaats een grote rol. Ook de indeling van de woning tot een betere leefruimte ging door en later kwamen de grote achterhuizen. In die panden werden fraaie schouwen gebouwd en spiltrappen aangebracht. Ook de gevels ondergingen een verandering. Na de pauze vertelde de heer Jilleba aan de hand van zijn dia's over verschillende soorten 2

de Wete | 1979 | | pagina 4