ARNEMUIDEN CENTRAAL Zaterdag 26 mei was gepland voor ons bezoek aan Arnemuiden. In de vorige Wete had ons lid de heer De Klerk ons al iets verteld over de geschiedenis van deze stad. Misschien was ook daardoor de interesse voor de rondwandeling bij veel leden gewekt, want op die zaterdag morgen stonden er heel wat op de Markt te wachten op de dingen die zouden gaan komen. In die week had het er naar uitgezien dat deze excursie niet zou kunnen doorgaan. Het water, voor het vroegere Arnemuiden zo heel belangrijk, was in die week met enorme hoeveelheden uit de lucht komen vallen. Was het vroeger dan daar zo belangrijk, nu konden we het missen als kiespijn. En zo waar, die zaterdagmorgen was er een stralende zon. Ook dat zal zeker bijgedragen hebben om dit bezoek zo te doen slagen. Aan het eind van de morgen gingen we tenminste allen zeer voldaan naar huis. Wie er geweest is, weet dat het niet alleen die plaats is waar je met de auto langs rijdt, maar dat het wel degelijk een stuk Walcheren is en dat het een rijk verleden heeft en een levend heden. De heer De Klerk heette ons welkom in zijn woonplaats en begon de rondleiding met een bezoek aan de Ned. Herv. Kerk. Op de plaats van deze kerk heeft in oude tijden een prachtige kruiskerk gestaan. Deze is in de vorige eeuw afgebroken en toen is er een z.g. Waterstaatskerk voor in de plaats gekomen. In deze kerk zijn helaas maar weinig herinneringen aan zijn oude voorganger overgebleven. Wel weet men, dat onder de betonnen vloer nog prachtige oude grafzerken liggen, die zeker ook nog een stuk geschiedenis van Arnemuiden kunnen door geven. De prachtige adelaar aan de preekstoel heeft eertijds deel uitgemaakt van de lezenaar en is in latere tijden ook nog gekortwiekt. In de consistorie hangen nog een paar mooie tekeningen van de oude kruiskerk. Het is jammer dat deze kerk er niet meer is, omdat hij zeker een belangrijke plaats had ingenomen in de rij van mooie Walcherse kerken. Aan de buitenkant van de kerk werd onze aandacht vooral gericht op het mooie, gerestau reerde astronomische uurwerk uit 1592. De tijd, de zon- en maanstand en de getijden zijn hier allen van af te lezen en de uitleg van onze rondleider maakte ons alles duidelijk. Hierna zijn we rond het oude stadsgedeelte gelopen en op de wallen was op verschillende plaatsen door het hoogteverschil goed het onderscheid tussen de oude en de nieuwe stad te zien. Via de Singel zijn we naar het stadhuis gelopen, waar we door burgemeester De Jonge werden ontvangen. Hij heeft ons veel verteld over de oude en nieuwe geschiedenis van Arne muiden. Over de visserij, waarvan ook nu nog een 60-tal gezinnen leeft, over het weinige res- pekt dat sommige vroede vaderen hadden voor de monumenten van Arnemuiden en over de rekreatie die ook het beeld rondom Arnemuiden beïnvloedt. Voor en tijdens deze inleiding werd de inwendige mens op voortreffelijke wijze versterkt. De aanwezigen konden daarna de bezittingen van deze gemeente bewonderen en vooral de prachtige 16e en 17e eeuwse schilderijen hadden veel belangstelling. Ook lagen een heel oud poortersboek en de akte tot verlening van stadsrechten uit 1574 ter bezichtiging. We hebben die morgen veel gehoord, veel gezien en erg genoten van het gastvrije Arne muiden. We hopen in de toekomst deze excursie nog wel eens te herhalen. We hebben in Arnemuiden nog niet zo veel leden, maar die er zijn, zijn wel aktief en we weten zeker dat de heer De Klerk en ons nieuwe lid burgemeester De Jonge ons ook dan weer graag zullen ont vangen. J.L. P.S.: Voor het nieuwe op te richten museum in Arnemuiden zoekt ons lid de heer De Klerk, enkele etalagepoppen. Wie kan helpen? 6

de Wete | 1979 | | pagina 8