RONDLEIDING HEER JILLEBA VERSLAG BEZOEK AAN FOSSIELEN MUSEUM TE OOSTKAPELLE Slechts 16 belangstellenden waren op 30 augustus j.l. aanwezig, om deel te nemen aan de excursie, die min of meer als uitbreiding diende van de illustraties van het boek 'het oude Middelburgse woonhuis' en door de schrijver hiervan, F. Jilleba, verzorgd werd. Het werd een rondgang, zoals we die van hem kennen: grondig, uitvoerig, de toelichting ver zorgd met een bijna onstuitbaar enthousiasme (bij een vorige rondleiding ontlokte dit een der deelnemers de opmerking: 'Je zou zegge, waer 'aelt 'n 't aol vandaen?). Een en ander werd door allen met groot interesse gevolgd. Er werd gewandeld langs objecten, waarvan het merendeel ook in het boek de aandacht krijgt, maar via mondelinge toelichting en visueel contact toch weer een extra dimensie werd toegevoegd. Het begon bij de oude Gotische gevel, die in de tuin van het voormalig Zeeuws Museum 'bewaard' wordt en we moesten constateren, dat veel van de onvervangbare, originele venstertjes vernield zijn. Zou het misschien toch niet veiliger zijn, de ijzeren hekken, die toegang geven tot de tuin te sluiten? Degenen die van de in de tuin aangebrachte 'ludieke' zitkuil gebruik willen maken, vinden wellicht een ander plekje en de katten, die onze verrichtingen met veel interesse volgden, laten zich door een gesloten hek niet tegenhouden. Bovendien: zij zijn het niet, die de venstertjes ingooiden! Na een wandeling o.a. door de Bogaardstraat, Blindenhoek, Korte Noordstraat ging het via Balans, Abdij, Damplein naar de Kuiperspoort. Onze rondgang werd afgesloten in de grote tuin, gelegen achter het pand Rouaanse Kaai 35, een tuin, die ontstond, doordat in de 18e Eeuw de toenmalige eigenaar de tuinen van drie belendende panden opkocht, waardoor hij in staat was, zijn woning met een enorm achterhuis uit te breiden. De heer Jilleba had de sleutel van de tuinpoort en zo stonden we in de vallende avond in deze doodstille tuin, met op de achtergrond de Kuiperspoort. Voorwaar een waardig einde van deze rondleiding, waarvoor de Heer Jilleba de geijkte boekenbon in ontvangst mocht nemen. Misschien jammer, dat het aantal deelnemers zo gering was, maar voor de aanwezigen werd het een bijna persoonlijke rondleiding, wat er een heel eigen bekoring aan gaf. C.I.v.N. Zaterdagmorgen 22 sept. om 10 uur verzamelden zich ruim 30 leden van onze kring bij de kerk te Oostkapelle, voor een bezoek aan het Fossielen Museum. Het Fossielen museum bestaat nog maar kort, vanaf febr. 1978 en is ingericht door ds. v. Tuyl van Serooskerke. Deze verzameling heeft hier op Walcheren als enige bekendheid gekregen, vandaar onze belangstelling; deze keer dus voor het pre-historisch leren. De liefhebber kan zijn hart hier op halen en de leek wordt geconfronteerd met de historie van ontstaan en verloren gegaan organisme. De zorg die besteed is aan de samenstelling van de collectie staat borg voor een duidelijke opbouw vanaf het Cambrium, ouderdom 570-500 miljoen jaar, tot aan het Tertair tijdperk 3

de Wete | 1979 | | pagina 5