ouderdom ong. 60 miljoen jaar en het Plioceen, de jongste periode van Tertaip, 13 tot 3,3 miljoen jaar. Wie meer wil weten over deze oertijden zoals: Siluur, Carboon, (steenkooltijdperk) het eoceen enz. enz. kan in het museum een gids kopen. Hierin vindt u hoe in het verloop van die miljoenen jaren allerlei planten en dieren gefossiliseerd zijn, afgedrukt in steen, bewaard tussen grondlagen of in zee, waar volop beenderen, skeletdelen, schelpen enz. nog steeds gevonden worden. Wetenschappelijke onderzoeken worden gedaan naar de ouderdom. Tegenwoordig maakt men gebruik van een methode die zijn grond vindt in de afbraak van radio-actieve elementen. Maar als amateur kan men ook gaan verzamelen en zoeken. In de Ooster- en Westerschelde liggen nog vele overblijfselen van heel vroege bewoners van ons gebied. We zagen een kop van een walvis gevonden bij Kallo, wervels, mammoettanden, kiezen van een wildzwijn, geweien, vele haaientanden, schelpen enz. enz. Wanneer je deze fossiele wereld ontdekt, dringt het veel gebruikte woord 'milieu' nog meer tot je door. We werder er deze morgen nog eens aan herinnerd door ds. v. Tuyl van Serooskerke, die zich op een heel breed terrein bezig houdt, verdiept en door wil geven, hoe wij allen betrokken zijn bij de oorsprong der aarde, waar we verantwoord mee om moeten gaan.De aanwezigen volgden met interesse de rondleiding. Dhr. Sinke bedankte ds.v. Tuyl van Serooskerke en overhandigde de 'envelop met inhoud' als attentie. Onze leden Dhr. en Mevr. ten Sijthoff uit Oostkapelle boden ons een heerlijk kopje koffie aan. Zo'n praatje bij de koffie komt het onderling contact ten goede, deze gastvrijheid werd zeer op prijs gesteld. Om ong. 12.30 uur vertrokken de laatste leden, onderweg nog genietend van ons zonover goten Walcheren. W.C.F. -S. DIJKJE Versleepte stenen Walcheren bestond niet en de naam was fout. De Vlissinger Hans Verhagen interviewde op de televisie een alternatieve historicus over de vroegste geschiedenis van ons land. Noviomagus bleek niet Nijmegen te zijn, maar Noyons in Frankrijk en Walakria werd tegelijk van de kaart geveegd, want dat lag ergens anders. Westkapelle ligt in de Zeeuwsvlaamse grensstreek evenals Middelburg en Vlisseghem ligt tussen Brugge en Ostende. Zoiets zet een mens aan het denken. Willibrordus zal natuurlijk geen Westkappels, maar Frans hebben gesproken en hoe kreeg hij dan uitgelegd dat zij in Zoutelande het Willibrordus Putje moesten graven. Allemaal verdichtsel, trouwens geen Vlissinger zou het in zijn hoofd halen de fles van Willibrord te gappen. De Nehalennia stenen zijn natuurlijk gewoon als offer overboord gekieperd en wij maar denken dat hier een Romeins heiligdom stond. Dus helemaal geen Romeinse vlootbasis in de Roompot, alleen wat rondtrekkende zager- spitters, dat is onze vroegste geschiedenis. Maar goed dat die stenen van Middelburg naar Leiden zijn versleept. 4

de Wete | 1979 | | pagina 6