DE BEVOLKING VAN SINT LAURENS IN 1810 In de Wete's van april 1975, juli 1976 en oktober 1977 heeft u iets kunnen lezen over de bevolking van respectievelijk Nieuwland, Sint Joosland en Brigdamme in 1810. Nu tot slot dan enige gegevens over Sint Laurens. Hiermede zijn alle bij Middelburg behorende, vroeger zelfstandige, dorpen behandeld. Het jaar 1810 is gekozen omdat van elk der voornoemde dorpen een redelijk betrouwbare bevolkingslijst, opgemaakt op last van de Franse bezetters, bewaard is gebleven (1). De gemeente Sint Laurens ontstond uit de heerlijkheden Sint Laurens en Brigdamme. Sint Laurens werd genoemd naar de kerk die in 1353 werd gesticht, of mogelijk herbouwd, bij het kasteel Popkensburg door Klaas van Borssele(n). Deze kapel was gewijd aan de heilige Laurentius, die in 258 n. Chr. de marteldood stierf op een vurig rooster, waaraan het ge meentewapen van Sint Laurens nog herinnert. De naam Popkensburg werd ook wel voor de heerlijkheid gebruikt. Mogelijk was een Jan van Popkensburg de stichter van het kasteel. Begin 14e eeuw kwam Popkensburg vermoedelijk in het bezit van de familie Van Borssele(n). Het slot werd in 1553 verbouwd. Mr. Jacob Verheye van Citters (1753-1823), schout en ambachtsheer van Sint Laurens, was een der laatste bewoners van het oude kasteel. Hij wijdde er zich aan de geschiedenis van Zeeland en aan de uitbreiding van zijn unieke prenten- en kaartenatlas (de Zelandia Illustrata, thans in het bezit van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en ondergebracht in het Rijksarchief in Zeeland). Na de dood van de enige zoon van Van Citters werd Popkensburg in 1863 afgebroken (2). In 1816 vond een samenvoeging van Sint Laurens en Brigdamme plaats. Sint Laurens hield in 1966 op te bestaan als zelfstandige gemeente: in het kader van de gemeentelijke herindeling op Walcheren werd het dorp bij Middelburg gevoegd. Sint Laurens telde in 1810 175 inwoners, waarvan 92 mannen en 83 vrouwen. Het grootste gezin bestond uit 8 personen. De gemiddelde gezinsgrootte was bij gebrek aan voldoende ge gevens niet te berekenen. De gemiddelde leeftijd bedroeg 33,96 jaar. De oudste inwoner was een man van 78 jaar, de oudste vrouwelijke inwoner had de leeftijd 5 SINT LAURENS 'Zijnde van zilver, beladen met twee kepers van keel (d.i. rood), verzeld en chef van twee zes puntige sterren van sabel (d.i. zwart), en en pointe van een schaal van keel, waarop is brandende een vlam van goud'. De Hoge Raad van Adel te 's-Gravenhage bevestigde dit wapen 31 juli 1817.

de Wete | 1979 | | pagina 7