ARMENZORG (3) Gegevens voor een exacte opgave van alle werkende inwoners ontbreken helaas. Echtgenotes, kinderen onder de 12 jr. en ouderen boven de 65 jr. zijn niet meegerekend. Bij de arbeiders wordt een onderscheid gemaakt in 'valet de cultivateur' en 'ouvrier', dat is vermoedelijk het verschil tussen inwonende knechts en dagloners. Overigens kunnen de dienstmeiden waarschijnlijk ook bij de grote groep arbeiders ingedeeld worden. BRON: Bevolkingslijst van Sint Laurens, 1810, in: inv. nr. 20 van de archieven van Sint Laurens en Brigdamme, inventaris: P.W. Sijnke, Inventaris van de archieven van Sint Laurens en Brigdamme 1655-1966, 1978. LITERATUUR Tegenwoordige Staat van Zeeland, 1753 J. Ermerins, Zeeuwsche Oudheden, zesde stukje, 1784. M.F. Lantsheer, Zelandia lllustrata, vierde aflevering, 1876. A. Meerkamp van Embden, De oudste geschiedenis van Popkensburg en Sint Laurens, in: Archief Zeeuwsch Genootschap 1936. H. van Langevelde en W.A. Verbeek, Sint Laurens en Brigdamme in praat en prent, z.j. (1975). P.W. Sijnke Elk dorp had vroeger z'n Aerm'uus 1): één of enkele huisjes toebehorend aan de kerk. Hierin huisden de aller armsten, die dan ook nog vaak alleenstaand waren. Ze kregen kost en inwoning van de diaconie van de desbetreffende kerk. Toch kwam het ook wel eens voor, dat een tamelijk welgestelde -voor die tijd- zich inkocht in het Aerm'uus. De reden dat zo'n persoon niet zelfstandig bleef wonen zou bijvoorbeeld geweest kunnen zijn, dat hij/zij alleenstaand en/of ziekelijk was. Wat misschien ook de reden is geweest van Jan Adriaanse Jobse, die zich in 1845 van een plaatsje verzekerde in het Aerm'uus te Zoutelande. Jan Adriaanse Jobse werd geboren 21 september 1787 te Ser Boudewijnskerke. Hij huwde op 1 mei 1812 met de op 23 november 1792 te Zoutelande geboren Adriana Olieslager. Jan Adriaanse Jobse staat als landbouwer te Westkapelle ingeschreven. Nadat zijn vrouw op 18 februari 1842 is overleden, vertrekt hij op 30 april 1842 naar Zoutelande, waar hij als particulier 2) staat ingeschreven. Uit de verbintenis blijkt dat hij omstreeks 22 januari 1845 naar het Aerm'uus vertrekt. Waar hij al op 3 augustus van dat jaar overlijdt. Alvorens hij werd opgenomen in het Aerm'uus, werd onderstaande verbintenis, waarin alle rechten en plichten worden vermeld, opgesteld: Ik ondergeteekende Jan Adriaanse Jobse, woonende te Zoutelande verklaar bij dezen van heden af mij geheel en al aan den Armen te Zoutelande overtegeven -onder de navolgende be- 7

de Wete | 1979 | | pagina 9