DIJKJE KASSTEKKELS en andere namen Vraag een Vlissinger naar de Westbeer of de Oostbeer en hij zal je niet begrijpend aankijken. Deze namen zijn nooit erg populair geworden. Je kon beter 'boven aan de Oprit' zeggen en als je ging zwemmen 'op het Klein Zandje'. Ook bij de Oostbeer werd gezwommen, bij de 'Kasstekkels'. De Vlissingse gasjes doken daar met hoog water van de houten staketsels van de zeewering af. Niet ongevaarlijk, want er schijnt eens een jongen onder water met zijn hoofd tussen twee palen bekneld te hebben gezeten. Om een of andere reden zijn lang geleden de Vlissingse huisnamen verdwenen. Naar de oorzaak kan ik alleen maar gissen. In het boekje 'De Engelschen op Walcheren', dat na de beschieting in 1809 verscheen, is een lijst opgenomen van alle huizen, die verwoest of beschadigd waren. Daarin wordt niet één huis met de naam genoemd. Alleen de straatnaam en de eigenaar worden vermeld en een andere aanduiding was toen kennelijk niet in zwang. Toch duiken er af en toe weer oude namen op. Hier volgt een kleine bloemlezing. Horlogerie Pieters, Bellamypark 40: De Bonte Coe. Optiek Hardy, Bellamypark 38: Het Gouden Hoofd. De Boekelier, Walstraat 92: Inde Werelt 1627. De heer Jilleba noemt in zijn (ons) laatste boekje het Vlissingse Beeldenhuis uit 1735 'Het Huis Van Westerwijk'. De heer D. Sanderse meldt dat in 1641 de Heer Cornelis Lampsins op de Nieuwedijk in Vlis- singen het huis 'Marienburgh' laat bouwen, genoemd naar zijn moeder Marie Meunier, het huis dat iedereen het Lampsinshuis noemt. De naam 'Swanenburgh' doet het erg goed. De oude buitenplaats lag onder aan de duinen aan het eind van het Zwanenburgs Wegje. Tot in de oorlog kon je daar bij vorst al erg vlug schaatsen op de ondergelopen weilanden en ook op de oude grachten, die daar in de vorm van twee aaneengesloten vierkanten lagen. Nu is dat alles verdwenen. Dichtbij is nu het tennis park 'Swanenburgh' aangelegd. Het tweede Swanenburgh is een huis aan de vroegere Koudekerkseweg (Gerbrandystraat) compleet met het wapen aan de gevel. Het derde Swanenburgh is de scholengemeenschap op de hoek van de Koudekerkseweg en de Sloeweg. Ik denk toch dat ze de Walcher.se Arkadia niet goed hebben gelezen. Dominee Gargon kon Zwanenburg vanaf de Koudekerkseweg zien liggen, maar dat betekent alleen dat hij goede ogen had en niet dat het lusthof aan de Koudekerkseweg lag. 22

de Wete | 1980 | | pagina 24