LEZING T. STOL De Wete heeft gestaan. Ook over de eerste 4 jaargangen is een dergelijke lijst verschenen. Via de Federatie van Heem- en Oudheidkundige Verenigingen staan wij ook in relatie met het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen. Zij stelden-onze leden in de gelegenheid om in het bezit te komen van hun catalogus van beschikbare publicaties. Deze kunnen ook door onze leden bij het Genootschap worden aangevraagd. Wat er voorhanden is en tegen welke prijs vindt U in de catalogus die wij bij deze Wete insluiten. In het verslag van onze jaarvergadering kunt U lezen dat er besloten is om ons archief onder te brengen bij het Rijksarchief in de St. Pieterstraat te Middelburg. Daar is het dan voor leden altijd vrij te raadplegen. Wij hopen het in dit kwartaal daarheen over te brengen en in de volgende Wete zullen wij dan een lijst publiceren van hetgeen daar aanwezig zal zijn. U merkt wel, ook al ligt er een wat rustiger vergaderseizoen voor ons, werkzaamheden zullen er voor het bestuur blijven. Wij wensen ieder die nog met vakantie zal gaan een fijne tijd toe en wij hopen dat de rust en/of de andere omgeving leden weer zal inspireren om ons ideeën of artikelen te doen toekomen. J.L. Een 50-tal leden was woensdagavond 26 maart aanwezig in de Brasserie om te komen luiste ren naar de lezing van de heer Stol over de historische geografie van de Middelburgse straat namen. De voorzitter opende de vergadering en zei verheugd te zijn over de goede opkomst voor deze lezing. Hij meende dat o.a. mede door de grote belangstelling die er is voor de oude kernen van de steden en de restauratie van huizen en gebouwen, ook de belangstelling voor dit onderwerp op het moment groot was. Hij wilde de spreker van deze avond dan ook maar spoedig het woord geven en wenste allen een goede avond toe. De spreker begon met te zeggen dat zijn lezing van deze avond als het ware een gedeelte was van een veel uitgebreider werkstuk, die dit jaar nog in zijn geheel opgenomen zal worden in het archief van het Kon. Zeeuws Genootschap der Wetenschappen. Jonge straatnamen zeggen over het algemeen niets meer over de geschiedenis van een stad. Worden straatnamen nu gegeven door de stedelijke overheden, vroeger gebeurde dat door de volksmond, vandaar dat de oudste straatnamen vaak veel te zeggen hebben over de geschie denis van een stad. De heer Stol heeft de straatnamen van Middelburg bestudeerd tot ongeveer 1570. Hij begon met iets te vertellen over het ontstaan van Walcheren. De eerste bewoningen vonden vaak plaats op z.g. kreekruggen en zo ontstonden bij Middelburg b.v. de Noordweg, Seisweg en Segeersweg. De naam Middelburg is mogelijk de tweede naam voor deze handelsnederzetting met portus (haven). De 'middelburg', die ontstaan is in de Noor- mannentijd, is het oudste gedeelte van de stad. De Abdij die in 1150 daarvan het grootste gedeelte in beslag nam, heeft mogelijk eerst in een ander deel van de stad gelegen. De grote markt lag buiten deze burg, zoals men dat ook in Vlaamse steden aantreft. De belangrijke economische positie van de Scheldedelta waarin Antwerpen, Brugge en Bergen op Zoom o.a. belangrijke steden waren, heeft ook geleid tot de groei van Middelburg. Aan de ha"d van een copie van een kaart van Middelburg uit 1550 van v. Deventer werden vervolgen., de oudste delen van Middelburg toegelicht. De oudste vermelding van straatnamen in het archief zijn uit het jaar 1266. De aarden wal die om de burcht heeft gelegen, was te vinden bij De Wal en de gracht die er achter lag was de Delft (Lange Delft), die in de 17e eeuw is gedempt. De loop van de Arne door Middelburg heeft waarschijnlijk 2

de Wete | 1980 | | pagina 4