NOGMAALS DE KERKREÜNIE VAN ST. LAURENS/BRIGDAMME DE GEOLOGIE EN ARCHEOLOGIE VAN WALCHEREN Bladerend in mijn kartotheek van historische aantekeningen vond ik de volgende notitie, genomen uit het boek 'Bijzonderheden van het strafrecht', blz. 55 van De Wind. 'De Kerk van Brigdamme is in het jaar 1562 verbrand. Zekere Leunis Domes, ook gezegd Keijzer, oud 27 jaar, geboren te West-Souburg, stak ze in brand uit wraak tegen een landman aldaar, aan wie hij een hemd had ontstolen en die dit had teruggenomen. Op 1 juni 1562 werd de dader te Middelburg levend verbrand. De Wind heeft dit ontleend aan het 'Ruijg-register van Middelburg' (is in 1940 verbrand). J.S. Hoek In 1942 verscheen een proefschrift getiteld: 'Historisch-morfologisch onderzoek van enige Zeeuwse eilanden', geschreven door mej. A.W. Vlam. In dit proefschrift trok zij uit haar onderzoek een twaalftal conclusies. De eerste twee conclusies luiden: le. De bestudeerde Zeeuwse eilanden werden in een vorig tijdperk - waarschijnlijk om en nabij het begin van onze jaartelling - door één bepaald systeem van getijde geulen doorsneden, waardoor zij, tenminste bij vloed, in een groot aantal eiland jes en schiereilandjes werden opgelost. 2e. Na verlanding van deze geulen vond onder invloed van klink een 'omkering van het reliëf' plaats, doordat het oude veenhoudende land sterker daalde dan de veenloos geworden, met zandige sedimenten opgevulde geulen. Hierdoor ontstond een stelsel van veenloze ruggen met lagere kommen er tussenin besloten. Bij de huidige kennis van de archeologische vindplaatsen en het bijbehorend bodemkundig onderzoek in Midden-Zeeland, blijkt dat de gedachtengang van A. Vlam in deze niet juist is en een nadere herziening behoeft. Archeologische vindplaatsen in Zeeland die dateren uit de tijd voor en tijdens de Romeinse bezetting van dit gebied geven een ander beeld te zien dan zou verwacht mogen worden uit het beeld dat door A. Vlam is geschetst. Ook bodemstructuren uit bovengenoemde perioden zijn hiermee in tegenspraak. Het reliëf in het landschap zoals wij allen kennen is er, hoe zij is gevormd en hoe men hier heeft kunnen wonen zal in de komende lezing in woord en beeld ter sprake komen. J. v.d.Berg 24

de Wete | 1981 | | pagina 26