DE VELDNAMEN VAN KOUDEKERKE TER HERINNERING AAN MR. A.J. VAN DER WEEL Zoals u hiervoor hebt kunnen lezen en mogelijk ook wel in de PZC hebt gezien is het boek over de Veldnamen van Koudekerke in de afgelopen periode ten doop gehouden. Het is een erg mooie uitgave geworden, die uit 2 delen bestaat. Een boekje en een losse map met een 8-tal kaarten. Beiden hebben dezelfde omslag, hetgeen deze uitgave nog aantrekkelijker maakt. U kunt deze uitgave kopen in de boekhandel. Voor onze leden is het ook mogelijk om het te bestellen bij het secretariaat. Daar met name de belangstelling in Koudekerke wel het grootst zal zijn, is het daar ook mogelijk om een exemplaar te verkrijgen bij de heer W.P. Rooze, Middelburgsestraat 9 aldaar. De prijs van deze uitgave bedraagt voor leden 12,50 en voor niet-leden 16,90. Voor al onze uitgaven blijkt ook buiten onze kring een goede belangstelling te bestaan en we hopen dat ook deze uitgave bij velen in de smaak zal vallen. J.L. Op 13 november j.l. overleed op 83-jarige leeftijd een van degenen die een sterk stempel hebben gedrukt op het naoorlogse Zeeland, de Middelburgse advocaat Mr. A.J. van der Weel. De voorzitter van onze kring zei hem in 1975 dat aan hem het eerste exemplaar van onze uitgave 'De Veldnamen van Ritthem' werd uitgereikt uit dankbaarheid dat onder zijn leiding een aantrekkelijk Middelburg en een prachtig landschap in Walcheren was ontstaan. Geruime tijd geleden kwam in een onderhoud met hem de grote betekenis van de drie prachtige natuurgebieden die door de Herverkavelingscommissie zijn gecre- eerd, n.l. het bosgebied met handhaving van het open vroongebied achter de duinen bij Valkenisse, het kreekgebied bij Veere en dat bij Ritthem, ter sprake. Mr. Van der Weel deelde toen mede dat dit niet zonder strijd was gelukt. De Herverkavelingscommissie bleek verdeeld in twee groepen over de bestemming van het kreekgebied bij Veere. De ene groep oordeelde gezien de goede kwaliteit landbouwgrond ter plaatse: 'bestemmen tot landbouwgrond en kreken zoveel mogelijk dicht', de andere groep 'bijzonder natuurgebied van maken met hand having van kreken en bosaanleg'. Geleidelijk ging het er naar uitzien dat rekening gehouden moest worden met een staking van stemmen. Bij raadpleging van de Herverkavelingswet bleek dat dan de stem van de voorzitter beslissend was. Toen inderdaad bleek dat de stemmen staakten, heeft de voorzitter niet onbewo gen maar wel gelukkig door zijn stem vóór natuurgebied de beslissing kunnen brengen. Sindsdien, zei hij mij, denkt hij als hij langs dit gebied komt, met voldoening terug aan deze stemming. Geleidelijk bleek mij echter dat deze beslissing steeds grotere gevolgen heeft voortgebracht. Natuurgebied Ritthem en de bosaanleg met handhaving van het open vroongebied 5

de Wete | 1981 | | pagina 7