November vorig jaar verscheen een ronduit schitterend boek over ons Zeeuwse land(schap). We doelen op 'Zeeland in vogelvlucht'. Dit boek is een co-produktie van de Provinciale Zeeuwse Courant, die de teksten leverde en het publicitaire deel verzorgde, en de Friese Pers Boekerij B.V. te Leeuwarden, die het technische gedeelte voor haar rekening nam. De titel geeft eigenlijk al aan waar het om gaat, we beschouwen Zeeland op een wat ongewone manier, n.l. vanuit de lucht... De prachtige kleurenfoto's, waar het boek boordevol mee staat (één of meer per blz.) werden gemaakt door lucht- fotografe Jacqueline Midavaine. Bij alle foto's zijn een kaartje en opnamedatum en -tijd opgenomen. 'Zeeland in vogelvlucht' opent met een toelichting en index. Hierna volgt een kort algemeen hoofdstuk over het Zeeuwse landschap; vervolgens een beeld van Zee land per provinciedeel (blz. 14-45 Schouwen-Duiveland, blz. 46-61 Tholen en St. Philipsland, blz. 62-73 Noord-Beveland, blz. 74-121 Zuid-Beveland, blz. 122-175 Walcheren, blz. 176-199 W.-Zeeuws-Vlaanderen, blz. 200-240 O.-Zeeuwsch- Vlaanderen), de schutbladen geven twee kaarten van onze provincie te zien (noor delijk en zuidelijk deel, met per plaats blz.nrs. van de luchtfoto's). Alle Zeeuwse gemeenten zijn zo binnen de betreffende rubriek afgebeeld en beschreven; de diverse hoofdstukken openen steeds met een algemeen overzicht van het gefotografeerde en beschreven gebied. De foto's zijn van (korte) bijschriften, bevattende een beknopte geschiedenis en voornaamste karakteristiek, voorzien door journalisten van de P.Z.C. Bovendien is telkens het wapen van de gefotografeerde gemeente in kleur opgenomen. Hoewel er wel het één en ander aan te merken valt (de foto van het verdronken land van Saeftinge -op blz. 2/3 èn op blz. 8 is eenmaal in spiegelbeeld afgedrukt; de schildhouder van het Middelburgse wapen is een adelaar in de natuurlijke kleur, d.i. bruin en niet zwart, blz. 142; de Middelburgse wallen werden tussen 1841 en '48 afgegraven en niet 1868, blz. 148, en zo is er nog wel meer), betreft dit slechts kleine schoonheidsfoutjes. We weten, uit eigen ervaring, dat geen boek - foutloos is... 'Zeeland in vogelvlucht', een kloeke uitgave (240 blz. op groot for maat) mag met recht een standaardwerk genoemd worden! De prijs is weliswaar wat aan de hoge kant, doch dat is gezien inhoud (de vele dure kleurenfoto's) en verzorging niet bevreemdend. Zeeland in vogelvlucht; Leeuwarden/Middelburg, Friese Pers B.V./ Provinciale Zeeuwse Courant, z.j.(1980) 89,50). P.S. Een bescheiden colloquium aan de Gentse Rijksuniversiteit vormde in 1958 de be langrijke aanzet tot een discussie, vooral een wetenschappelijke discussie, die in 1978 en wederom in Gent, voorlopig werd samengevat. Centraal in deze voort durende discussie staat de vraag welke rol 'transgressies' hebben gespeeld bij het ontstaan en bij de bewoning van onze kustgebieden. Tussen haakjes: met trans gressies, meestal: transgressiefasen, bedoelt men overstromingsfasen. Het zijn perioden waarin de zee naar verhouding grote invloed heeft op het land, met als gevolg inbraken, overstromingen, en afzettingen van zand en klei. Een bepaalde transgressiefase laat zich, achteraf beschouwd, dan ook herkennen aan een meer of minder dikke laag zandig of kleiig materiaal in de hedendaagse bodem van een uitgestrekt gebied. Hoe dit soort processen verliep, en met welk resultaat voor een 11

de Wete | 1981 | | pagina 17