1) algemene kerktoren haan, 2) Oostkerk Middelburg, 3) Stadhuis Veere, 4) Abdij Provinciehuis Middelburg, 5) Waterschap Walcheren Middelburg, 6) Bankge bouw Middelburg, 7) Munnikenhof Grijpskerke, 8) Westhove Domburg, 9) Voor malig gemeentehuis St. Laurens, 10) Woonhuis nabij Serooskerke, 11) Woonhuis Middelburg (Roos en Doorn), 12) Woonhuis nabij Buttinge, 13) Woonhuis te Buttinge, 14) Boerderij nabij Grijpskerke, 15) Bejaardentehuis Nieuw Sanden- burg Veere, 16) Boerderij-woonhuis Noordweg Brigdamme, 17) Boerderij hoek Laurensstommesweg Walcherseweg Middelburg, 18) Boerderij hoek Hogelandse- weg - Middelburgseweg 19) idem, 20) Boerderij Nieuwenhovenseweg Middelburg. uitzonderingen gaat zoals de grote kerk te Veere en de Oostkerk in Middelburg. De wijzers op Stads- of raadhuizen geven meestal een beeld uit de geschiedenis van de nederzetting. Het stadhuis te Veere wordt gesierd met een prachtige zeilboot, waarschijnlijk een koggeschip uit de bloeiperiode van Veere. Het stadhuis van Middelburg wordt versiert met een ornament welke eveneens ontleend is aan het gegeven van scheepvaart terwijl b.v. het voormalige gemeentehuis van St. Laurens heraldische elementen bevat. Op kasteel Westhove komt een reiger als windwijzer voor. Beweert wordt dat deze het symbool was van de heer van Reigersberg, welke hier eertijds woonde. Woonhuizen of landhuizen hebben vaak sprekende wijzers welke meer van de bewoner vertellen. Maar het interessantst zijn de wijzers welke op sommige boer derijen voorkomen. Zoals gezegd zijn dit vaak een koe en een paard, maar nu zijn er verschillende modellen. In de buurt van Grijpskerke is de centrale vertikaal as van de wijzer in het verlengde van een voor de poten geconstrueerd en loopt het beest op een basis. Op andere plaatsen loopt de vertikale as tot in de buik door en mist het beest de basis zodat het lijkt of het in de lucht loopt. En zo zijn bij wat nader bekijken allerlei kleine verschillen te constateren. Een logische verklaring lijkt dat elke dorpssmid een ander model had wat hij steeds weer namaakte. In theorie zou dan aan de windwijzer te zien zijn tot welke voormalige gemeente de boerderij behoorde omdat daarin de betreffende smid zijn werkterrein had. En in grote lijnen klopt dit wel. Uniek is de wijzer op de boerderij van de heer Marinisse aan de Nieuwenhovense weg. Op de ene kant van de schuur stond een jager met een hondje en aan de andere kant een opspringende haas. Als de jager de haas kon schieten was het noordwestenwind. Na een verbouwing van de boerderij en schuur zijn de wijzers, welke geheel versleten waren, weer vernieuwd en (tegen meerprijs) weer op de schuur geplaatst. Een goed voorbeeld van gevoel voor kleine monumenten. Jammer dat echter alleen de haas nu nog kan draaien. De jager met hondje staat vast en heeft zijn slachtoffer nu konstant onder schot. 17

de Wete | 1981 | | pagina 23