bedrag ergens kan slapen en ontbijten. Mocht er geen badkamer zijn in uw verblijf - geen nood! Aan de Nieuwe Haven tegenover de St. Janstraat staat het Badhuis. Daar kunt u een 'regenbad' nemen (met handdoek en zeep) voor YlZi cent. Vindt u dat voor een schoon lijf wat prijzig, dan kunt u ook 2e klasse poedelen voor 6 cent. Laten we aannemen, dat u behoort tot de meer draagkrachtigen. Dan zegt u wellicht: 'Kom, lekker geslapen en goed ontbeten, heerlijk gebaad voor zo weinig geld - nu gooi ik er een paar gulden tegen aan, om op 'eene aangename wijze' van de schoonheid van 'der Zeeuwen bloemhof te genieten'. U huurt dan een rijtuig, natuurlijk met koetsier, en rijdt prinsheerlijk naar Oostkapelle of Vrouwenpol der. Dat kost u wel met één paard, enkele reis, 3,50. Heen en terug met opont houd ƒ4,Wilt u twee paarden voor uw rijtuig, dan komen er een paar kwartjes bij. Naar Veere kunt u ook met de Kanaalboot. Voor één kwartje, retour. Vóór u nu de telefoon pakt om bij de V.V.V. te Middelburg nadere informatie in te winnen of te reserveren, moet ik u meedelen, dat ik al dit aanlokkelijks vond in de Gids door Walcheren uit het begin van deze eeuw. De uitgave draagt geen jaartal, maar verscheidene zeer goede tekeningen van de hand van Jan Heyse zijn van 1905. Dus zo'n 75 jaar geleden kon je met een paar tientjes nog veel beginnen. De Gids zelf, ongeveer 150 pagina's met veel foto's en tekeningen, kostte 0,30. Je zou haast geneigd zijn te denken, dat het tóch waar is: die goeie ouwe tijd. Doch wat de Gids niet vermeldt, dat zijn de lonen uit die tijd Een groot deel van het boekje is gewijd aan Middelburg en Vlissingen, maar ook aan alle dorpen op Walcheren is aandacht besteed. Ik wil nog wat uit dit zeer interessante boekje plukken. Het viel me op, dat Mr. G.N. de Stoppelaar enkele keren genoemd wordt als gulle schenker van hele panden, o.a. de gebouwen waarin het Zeeuwsch Genootschap sedert 1888 is ge vestigd, terwijl hij ook onder meer financier was van twee 'antieke gevels' aan de Balans. Deze meneer De Stoppelaar zal wel goed in de slappe was gezeten hebben, maar hij zat er niet op. Voor zover mij bekend, is zijn naam niet verbonden aan een straat in Middelburg*). In de Gids wordt ook melding gemaakt van liefst 19 voorname buitens op Walcheren. Vergane glorie! Wat me in de advertenties opviel, zijn de namen van bekende Middelburgse zakenfamilies, die zo'n veertig jaar geleden ook nog voorkwamen, maar nu grotendeels verdwenen zijn, b.v. Verseput, Van der Harst, Joosse, Hendrikse, Frank, Papegaaij, Bouwense. \ndere familienamen onder de adverteerders, als Van Benthem en Jutting, Hildernisse, Hackenberg, Henning, Schulte, behoren gelukkig nog altijd tot de Middelburgse zakenwereld. Dat ik alleen Middelburgse namen noem, moet u mij, oud-Middelburger, niet euvel duiden. Om Vlissingen niet geheel ongenoemd te laten, wijs ik u hier nog even op: Mocht u plannen hebben, daar wat verkoeling te zoeken 'zonder badkoets wordt niemand voor een zeebad toegelaten' (blz. 67 van Gids door Walcheren). Baarn, Joh. de Meij Achter voormalig Zeeuws Museum ligt een pleintje dat Stoppelaarstuin heet. 19

de Wete | 1981 | | pagina 25