'Schuitvlot' naar Middelburg werden vervoerd en afgeleverd. De wegen waren in die tijd onverhard en het grootste gedeelte van het jaar voor geladen voertuigen onbegaanbaar. De middeleeuwse betekenis van vlot is: 'klein vaartuig, vooral waarmee waren van en naar een markt worden gebracht'. Ook: 'het recht van vervoer van handelswaren van en naar de markt'. Een 'vlot- schip' is de naam van een vrachtvaartuig, en vlotten betekent per schip of te water vervoeren; schuitvlot wordt dan de plaats waar de vlotschepen aankomen en lig plaats hebben. Deze ligplaats vinden we in de laagte van het land van D. Coppoolse aan de Gast huisstraat en wellicht ook aan het schoolplein. De laagte was een onderdeel van de slotgracht rondom de woning van de heer van Grijpskerke. In 1345 werd door een gift van Clais Claiszone van Grijpskerke van de hofstede daar hij op woonde en van enig land tot oprichting van een gasthuis te Grijps kerke, ter ere van onze lieve vrouwe en om daarin broeders en zusters te ontvan gen, deze hofstede tot een gasthuis bestemd (tot eenen gasthuize in die eere van onser vrouwen, zoals in de akte staat). De schepen voeren van het schuitvlot langs de westzijde van de Schuitvlotstraat en de Molenstraat, achterom de molen, naar de Domburgse Watergang langs de noordzijde van Ravenstein. Dit laatste gedeelte was meteen de grens tussen de ambachtsheerlijkheid Buttinge en Grijpskerke. In die tijd handelde men voornamelijk of veel meer nog met goederen in ruil verkeer, terwijl thans alles in geld wordt gewaardeerd. De schuiten verdwenen, het schuitvlot verlandde, het verkeer per as kwam hier voor in de plaats. En nu is hier een kruispunt van hoofdverkeerswegen ontstaan, vanwaar men in korte tijd alle dorpen van Walcheren kan bereiken. Hier ligt Grijpskerke als een spin in een web en hier is nu het fraaie nieuwe bank gebouw van de Coöperatieve Boerenleenbank van Grijpskerke en omstreken ge sticht, wellicht de oudste boerenleenbank van Walcheren, welke in het jaar 1910 werd opgericht. We mogen haar zien als een symbool van veranderde tijden en als een bewijs van de ontwaakte energie en het doorzettingsvermogen van een nijvere agrarische be volking. Er is vreugde in de kring van de boerenleenbank, nu eindelijk een lang gekoesterde wens en belofte in vervulling is gegaan. Opgemerkt zij nog dat de aankoop van het terrein plaats vond in 1949. De hoop mag tenslotte worden uitgesproken dat deze bank moge blijven bloeien en dat steeds meer leden en spaarders van haar diensten gebruik zullen maken. H.U. Bouwman 11

de Wete | 1981 | | pagina 13