DE WETE EN DE WETE ZIJN TWEE - onder de prijs werkende - buitenlandse concurrenten met geweld en eiste tevens meer loon. Huzaren en marechaussees werden door de overheid te hulp geroepen, de aannemers weigerden meer te betalen en de staking verliep. Later keerden ook weer Belgen terug. Vermeldenswaard is nog dat Koole bij zijn lezenswaardige scriptie tevens gebruik gemaakt heeft van het artikel 'Grootvader Martinus de Witte zag het kanaal graven' (Souburgse notities) (opgenomen in 'De Wete' 23 jan. 1977). L.J. Koole, 'Zie, daar ga ik al de Belgen mee doodslaan', in: Autoriteit en strijd (p. 51-72), Amsterdam, V.U. Boekhandel/Uitgeverij, 1981 39,50; bij rechtstreekse bestelling bij de V.L./V.U.-Boekhandel/Uitge verij, gironr. 519737: 22,50 5,verzendkosten). P.S. Eind 1980 verscheen bij de Europese Bibliotheek te Zaltbommel in de serie 'Kent U ze nog opnieuw een foto-ansichtboekje van Koudekerke, samen gesteld door onze leden vader en zoon Roose, Koudekerke-kenners bij uitstek. De samenstellers konden bij hun werk veel materiaal halen uit de grote verza meling van hun vriend en vroegere compagnon bij eerder verschenen delen, Hendrik Hendrikse, die inmiddels is overleden. 'Ik komme mêê de wete', zegt Bram Geljon (foto pag. 62). Tot ongeveer 1940 was het gebruik om, als iemand was overleden, dit de familie, vrienden en buren aan te zeggen. Dat was 'de wete doe' en hij was hiermee belast. Nu was dit woord 'de wete' ook wel in gebruik om een boodschap van een ander over te brengen (vooral in gebruik bij de ouderen). Dit alles staat vermeld bij de betreffende foto. We willen hierbij opmerken, dat behalve de vele fijne herinneringen en ge dachten aan vroeger tijden, ook vooral voor de wat jongere generatie vele weteswaardigheden worden verteld waar men amper of nooit van gehoord heeft. Op pag. 21 bijvoorbeeld ziet men midden zomer de weilanden nog geheel blank staan. Het hooi werd met harken op de hogere ruggetjes gebracht en was soms helemaal verrot. 3 Februari in de winter hieropvolgende een ver gadering der Z.L.M. afd. Koudekerke, waarin na een pittige stemming door het bestuur werd besloten de watergang Koudekerke - Vlissingen te graven. Dit in de zomer van 1928. Zien we de foto op pag. 28, dan is er niets herkenbaars meer, maar op de achtergrond is duidelijk de schutte te zien. Deze diende om loslopend vee op te vangen. Tegen betaling van een boete kon men zijn vee dan ophalen. Daarom zat er op de omheining ook slot en grendel. Gelukkig werd de Bigge- kerksestraat later Schuttestraat genoemd en zo blijft de schutte in onze herinnering bestaan. Het spreekwoord 'Recht is recht, zei de boer, en hij zette z'n eigen beest in de 14

de Wete | 1981 | | pagina 16