WALCHEREN IN WOORD EN BEELD schutte', wijst op iemand met een bijzonder ontwikkeld rechtsgevoel (aldus de samenstellers, foto 28). Zo heeft het boekje 78 foto's en ansichten met daarnaast telkens een aardige beschrijving van het afgebeelde, waardoor het boekje bij velen een zeer gewaardeerd lees- en kijkgenot is geworden. I. Franse J. Roose en W.P. Roose, Kent U ze nog die van Koudekerke, Zaltbom- mel, Europese Bibliotheek, 1980 (uitgegeven in samenwerking met De Zeeuwse Boekhandel te Zierikzee) 32,50) (De eerste druk is uitverkocht. Een tweede druk is op komst en te bestellen bij Warenhuis Janse, Schuttestraat, Koudekerke - geringe prijswijziging voorbehouden -). Neem nu eens zo'n hoekje waar je als geboren en getogen inwoner jarenlang voorbij rijdt zonder dat je iets meer opvalt dan dat het oude kotjes zijn. Op een dag als enkele van die huisjes gerestaureerd worden, besef je weer dat elk huis, elke steen en elk niveau-verschil in stad en dorp zijn eigen historie heeft. Waar generaties mensen gewoond en geleefd hebben in voor- en tegenspoed. Al die tijd staan zulke huizen zichzelf te zijn. Deze pandjes te Middelburg, aan de Zuidsingel, zijn de laatste jaren geleidelijk opgeknapt en dienen allen als woonhuis. Het rechtse huisje, hetwelk het laatst gerestaureerd is, en wat zo klein lijkt, heeft toch meer inhoud dan een eerste indruk doet vermoeden. Het is n.l. in het talud gebouwd van de waterkering van het voormalige Molenwater. In dit talud bevindt zich een komplete verdieping met berging e.d. Op singelniveau het woongedeelte en daarop een zolder. De verdie pingen en de straat zijn met elkaar verbonden via een wenteltrap welke als toren tje, op de tekening niet te zien, aan de achterkant buiten tegen de eigenlijke bouw massa is aangezet. De bouwwijze doet denken aan een zeer hoge ouderdom, of zou men door het toch niet grote vloeroppervlak geïnspireerd zijn door de vlakbij gelegen abdij waar alle torentjes buiten de bouwmassa de funktie hebben van trappenhuis? In het blad Spiegel Historae januari '78 staat een artikel van de hand van de heer W. Moerdijk over het Molenwater, de spui en de watermolen hierin. In dit bijzonder lezenswaardige artikel dateert hij het Molenwater op 1550 zodat ook de waterkering van die tijd zou moeten zijn. Maar in het al even interessante boekje 'Uit de Middelburgse Historie' van de hand van P.W. Sijnke wordt het Molenwa ter gedateerd tussen 1304 en 1314! Verder is van het Molenwater uit 1751 een bekende afbeelding bewaard, n.l. een gravure naar een tekening van Cornelis Pronk. Hierop is het te zien als een grote vijver omzoomd door bomen. Op deze gravure zijn echter alleen belangrijke 15

de Wete | 1981 | | pagina 17