orde, en dae staet een paerd bie, 'n brunen. En op een van de damstaeken zit een duumpje, zo 'n êêl klein veugeltje. Da ken je toch wè? 'Wou 'k nie', zei Jan, 'zou 'k geen duumpje kenne. Mè waevö is dat?' 'Noe', zei Jannetje, 'as je dae noe wat van zeit, dienkt vaoder, dat joe ogen toch wè goed bin. Snap je 't?' 'Jae, natuurlijk', zei Jan, 'n duumpje op 'n damstaeke'. 'En dan nog wat', zei Jannetje. 'An de ziekant van de schouwe angt 'n êêl oud orlozie. Nog van m'n overgrootvaoder. Ze noemde dat 'n raope, omdat het zo'n bolletje is. En op de kasse van dat orlozie stae wat gegraveerd en een klein stêêntje d'r in. Mè in dat stêêntje zit een krasje. En dat moe je dan 's zeie, da je dat ziet. Dan dienk vaoder zeker dè j'n ogen goed bin. En as ie dat noe mè weet, dan komt aolles wè goed. Zu je 't noe goed ontouwe, Jan?' 'Jae', zei Jan, "n duumpje op 'n damstaeke en een krasje in 'n stêêntje. Komt in orde'. 'Jan, en noe is 't genoeg. Gauw naer uus en toet zondag'. De zondag kwam. De kerke gieng uut en Jan wachtte. Saemen reeë z'op de fiets nae Plantlust en 't wier nog gerippeteerd onderwege. Jan stapte binnen en de boer en z'n vrouwe zaete te wachten. Jan zei netjes goeiendag en zei dat tuus aolles goed was. Z'aode de groetenisse. En ze gienge praote over de peeën, de juun en de aerepels. En 't natte weer. En Jannetje zat op êête kolen, da' snap je. En Jan begon: 'Wat een mooi schilderie, dat schouwstikje. Dat paerd staet 'r zo mooi op. En dat duumpje dae op die staeke, 't is effetief mooi. Oe krieg zö'n schilder t'r op'. 'Nou, da's nie gek', docht de boer van Plantlust. 't Is toch wè 'n bitje overdreve van die ogen. 'Jae', zei t'n, 't is machtig mooi gedae'. 'Angt dae noe een orlozie?', vroeg Jan. 'Jae', zeit de boer, 'dat is nog van m'n grootvaoder. Oudt 't mè 's vast en bekiekt 't mè is goed. 't Zit in een mooie kasse'. 't Is vrêêd mooi', zei Jan. 'En een mooi stêêntje d'r in. Jammer, dat 'r een krasje in is'. 'Noe, dat van die slechte ogen, da's ook mè praot. 't Val best mee', docht Jannetje d'r vaoder. Moeder was opgestae en gieng om de koffie. En Jannetje natuurlijk blie. Wat ao ze in d'r stienkert gezete. 't Zwêêt stieng in d'r anden. Dae kwam moeder binnen, 't Wier noe toch tied voo 'n kommetje, nae aol dat praoten. Ze zette de koffiepot op 't steentje op d'n oek van de taefel. En toen!! 'Nee 'oor', zei Jan, 'da gae nie. Da bin me nie gewoon. Geen katten op taefel'. En mee 'n flaer veegde 'n ie de pot van de taefel. Oe 't verder gelopen is, dat weet 'k nie, mè je kan 't wè 'n bitje naegae, as j'even verder dienkt. R. 24

de Wete | 1981 | | pagina 26