WETES-WAARDIGHEDEN Normaal gesproken is dit de tijd waarin onze vereniging een wat rustige periode beleeft. Het is het kwartaal waarin veel leden het heem verlaten om in andere gebieden rust te zoeken na gedane arbeid en u weet dat het dan goed rusten is. Het verenigingsleven ligt dan ook meestal stil voor wat betreft lezingen en excur sies en zo ook nu. Toch zijn we als bestuur nog druk in de weer. Uiteindelijk moet ook deze Wete weer de deur uit en dat kost de nodige voorbereidingen en daar komt nog bij dat u bij deze Wete ons jubileumgeschenk aantreft. Wij hebben als bestuur daar in zekere zin weinig werk aan gehad omdat de heer Jilleba, van wiens hand dit 'geeltje' komt, ons het manuscript kant en klaar deed toekomen. Toch ben je er mee bezig en vol spanning wacht je het moment af waarop het tele foontje van drukkerij Driedijk komt met de mededeling dat er weer een papieren 'heemkind' geboren is. Deze keer dus ons jubileumgeschenk en als u de titel ziet zult u zich mogelijk afvragen wat wij hiermee beogen. Het lijkt misschien een wat moeilijke titel maar als u de inhoud aandachtig leest zult u begrijpen dat ook dit stuk heem ons aller aandacht nodig heeft omdat het waard is om te behouden, zoals er meer is op Walcheren uit die periode en waaraan we vaak te weinig aan dacht besteden. Schrijver en tekenaar vormen een ideale combinatie om hiervoor onze ogen te openen en het is zeker een van de doelstellingen van onze vereniging om daar niet aan voorbij te gaan. Wij hopen dan ook dat deze geste van onze kant uw instemming kan hebben. Natuurlijk zullen we op een van onze wintervergaderingen langer stil staan bij ons tweede lustrum en wij zouden bij die gelegenheid ook graag weer een uitgave ten doop houden, n.l. een bundel verhalen van de schrijver J. Vader. U weet dat wij in het bezit zijn van een aantal schriften met verhalen van zijn hand. Ze zijn ons in bruikleen gegeven en wij mogen er uit publiceren. De belangstelling voor zijn verhalen is er zeker en wij dachten dat het uitgeven van zo'n verhalen bundel zeker op de weg van een heemkundige kring ligt. Er is een commissie samengesteld die inmiddels ver met haar werkzaamheden klaar is. Ze hebben ieder afzonderlijk een aantal verhalen gelezen en daar een keuze uit gemaakt. Op het ogenblik wordt de zaak persklaar gemaakt, maar helaas weten we niet of we dit jaar al tot de uitgave kunnen overgaan. Wij hadden vorig jaar namelijk bij het Anjerfonds een subsidieaanvrage ingediend voor de uitgave van de Koudekerkse veldnamen. Deze aanvrage is, om ons toch wel onbegrijpelijke redenen, vorige maand afgewezen. Vanzelfsprekend hebben wij het Anjerfonds van onze teleur stelling laten blijken en tevens gevraagd om hun standpunt te herzien en alsnog op ons verzoek terug te komen. Wij hebben daarbij een schrijven gevoegd van Prof. Blok van de Rijksuniversiteit van Amsterdam, die daarin nog eens duidelijk het belang van het veldnamenonderzoek onderstreept. Tevens hebben we een verzoek ingediend tot subsidiëring van bovengenoemde verhalenbundel. Wij hopen nu op een gunstiger beslissing, waardoor wij toch tot een spoedige uitgave van de 'Vadertjes' kunnen overgaan. Onze financiële middelen zijn n.l. niet van dien aard dat wij maar onbeperkt 'geeltjes' en andere bundels kunnen uitgeven. Wij zijn voor uitgave van die bundel dit jaar beslist van zo'n subsidie afhankelijk, maar we verliezen de moed stellig niet. Ook het veldnamenonderzoek is na een rustperiode weer van start gegaan. U vindt daarvan in deze Wete een verslag en als bestuur hebben we alle vertrouwen in de voortgang van hun werkzaamheden. De samenstelling van de commissie zal zich 1

de Wete | 1981 | | pagina 3