zo slecht dat de laadschoppen ze nu in een ommezien in de vrachtauto's schepten. Van de huizen waren in 1944 de deur en raamopeningen van de benedenverdiepingen dichtgemetseld om zo een gesloten front te maken, dat aansloot aan de betonnen antitankmuren, die de vier opritten naar de Boule vard bij de Ruyter, de Leugenaar en de Coosje Buskenstraat blokkeerden. De Boulevard was het 'Stützpunkt Kyffhauser' dat de Duitsers geheel van de buitenwereld konden afgrendelen op enkele smalle doorgangen en de onderaardse gangen na. Dat leidde bij de bevrijding tot bloedige kat en muis spelletjes tussen de Duitsers en de Commando's. De Boulevard werd verder overdekt met prikkeldraadversperringen, schut tersputjes, mitrailleurnesten en stukjes 2 cm. luchtdoelgeschut. Op de Gevangentoren en naast de bunker op de Westbeer stonden twee vierloops 2 cm. kanonnen. Ze was niet alleen Westwall, maar ook de ruggegraat van de Duitse verdediging. Het heeft dan ook drie dagen harde strijd gekost voordat het aan de 'Royal Scots' lukte de hoofdkwartieren in de bunkers onder Britannia te veroveren. Veel van dit alles kwam nu weer aan het licht. De oude Vlissingers vertelden weer dat zij als kind in een onderaardse gang hadden gespeeld die van de kazematten bij de Ruyter tot aan fort de Nolle liep en ook zou er een verbindingsgang zijn van de Gevangentoren met de St. Jacobskerk. Als ik dan vroeg hoe deze gangen de oude havens kruisten en hoe het haventje van Meyer werd overgestoken, bleef men het antwoord schuldig. Behalve de hardnekkige verhalen is er geen enkele aanwijzing dat deze gangen zouden hebben bestaan, maar wie weet. Ditmaal kwamen ze in ieder geval niet tevoorschijn. Doordat Rijkswaterstaat bij de Westbeer de stalen damwand met alle geweld dwars door de gangen van Napoleon wilde hebben, konden we daarin voor het eerst in 35 jaar weer een kijkje nemen. De prachtig gemetselde gewelven waren nog in uitstekende staat. Hier en daar stond een halve meter water, maar on de 11

de Wete | 1981 | | pagina 13