droge plaatsen waren de druipsteenpijpjes weer tot aan de grond gegroeid. We zijn er heel voorzichtig omheen gesopt. Al ging het ademen aan het eind van de gangen wat zwaar, toch bleek er nog net voldoende zuurstof aanwezig te zijn. Langs de kletsnatte muren kropen wormen. Verder waren er wat herinnering en aan de oorlogsjaren. Een inscriptie uit 1941, een doorgeroeste jerrycan, een kapotgeschoten gietijzeren mantel van een lantarenpaal, een houten kist met bluszand en verroeste elektrische leidingen, die waren aangebracht toen de gangen in 1940 en 1941 als schuilkelder waren ingericht. De toegang was dichtgemetseld en er was ook een muurtje voor de mijngang en het stuk gang naar de uitgang. Na een paar spannende dagen werden de gangen weer gesloten. Het gedeelte in de beer met zes schietgaten verdween voorgoed achter de stalen damwand. Het andere stuk zal later weer geopend worden om het stelsel mijngangen te bestuderen dat in Nederland maar op drie plaatsen voorkomt. Het diende om bij een beleg de dijk te kunnen opblazen om zo het zeewater via de Zoute Vest toegang te geven tot de landerijen rond Vlissingen. In 1809 had men al geprobeerd de dijken aan weerszijden van de vesting te doorgraven, maar dat had dagen geduurd. Vlissingen bleef dan binnen zijn wallen als een eiland liggen temidden van de vijf omringende forten, die ook boven water bleven uitsteken. Van deze grootse militaire conceptie is maar weinig bewaard gebleven. Van vier forten werden de grachten volgestort als vuilnisbelt in een tijd dat de bestuurderen nog maar weinig belangstelling hadden voor de geschiedenis van de vestingbouw. Alleen het Fort Linker Reduit is bewaard gebleven, de gracht is gerestaureerd en het fort is volgebouwd met woningen, die als de 'Fortress' woningen ook weer geschiedenis hebben gemaakt. De tragiek van Vlissingens grootste monument, de vestingmuur aan open zee, is dat het tegelijk zeewering moet zijn. Hele delen zijn verdwenen en de rest is zwaargeschonden uit de geschiedenis te voorschijn gekomen. We hopen dat de Deltawerken en de herinrichting van de Boulevard nog enkele herkenningspunten overlaten aan alle strijd die in het verleden om dit kleine stukje kust gestreden is. Vlissingen, zomer 1981 A.H. van Dijk Zouden alle leden van de Kring in hun administratie willen nazien of zij hun kontributie over 1981 ad 15,- al hebben overgemaakt aan de penningmees- ter?Bij controle is n.l. gebleken, dat ongeveer 60 leden dit tot nu toe niet deden! Mocht U tot deze 60 behoren, wilt U dan, liefst zo spoedig mogelijk alsnog Uw kontributie storten? 12

de Wete | 1981 | | pagina 14