DE GEMEENTE GRIJPSKERKE EN HAAR GESCHIEDENIS (vervolg) Het ambt van schoolmeester en voorzanger in 1819 In 1819 kwam het ambt van schoolmeester in de dorpsschool en dat van voor zanger in de dorpskerk vakant, omdat de vorige funktionaris ongeschikt was bevonden en met een pensioen van 150,jaarlijks op kosten van de burger lijke gemeente was ontslagen. Nu moest er natuurlijk een nieuwe komen. Sollicitanten werden opgeroepen tot het vergelijkend examen. 3 Personen meldden zich aan, 'welke voor de gemeente voorgezongen hebben den 14 Febr. 1819 bij het vergelijkend Examen op 27 dato verschenen de 2 eerstgenoemde en werd bevonden de bekwaamste M.B. Jung waarvan proces-verbaal is opgezonden aan Zijn Exell. de Minister van onderwijs enz. die vrijheid verleende aan te stellen M.B. Jung het geen geschied is den 1 Mei 1819 onder de navolgende bepalingen voorwaarden en voorlezen. 1. betrekkelijk voorlezen en voorzingen Art 1 De voorzanger en voorlezer zal genieten een traktement van 60,jaarlijks Art 2 Hij zal niet beginnen met lezen voor het twede gelui heeft opgehouden Art 3 Het voorlezen van Gods Heilig woord en voorzingen zal geschieden met verschuldigden eerbied tot ware Stichting der gemeente en volgens opgave van den predikant. Art 4 Betrekkelijk het zingen zal hij zoo veel mogelijk voor orde zorgen aan het einde van eiken stokregel behoorlijk ophouden en aan het slot van ieder vers eenige rust geven eer hij het volgende aanheft. Art 5 Bij de bediening van het H Avondmaal zal hij zoo veel mogelijk voor de orde zorg dragen bij het aan en afgaan van elke tavel. Art 6 Hij zal zoo veel mogelijk zelfs in zijnen dienst waarnemen, wanneer hij eene enkele reis in verlegenheid een ander moet gebruiken, welke daartoe volgens de wetten niet is geadmitteerd, mag dit niemand zijn die niet door lidmaatschap aan de gemeente verbonden is en uitdrukkelijk toestemming des Kerkenraads daartoe verkregen heeft. Art 7 Bij ongesteldheid, afwezigheid van den predikant of bij ontstane vakature kan hij verpligt worden aan de gemeente eene leerrede voortelezen, uit een gedrukt 13

de Wete | 1981 | | pagina 15