REAKTIE OP REAKTIE WALCHEREN IN WOORD EN BEELD Laatstgenoemde ontbreekt nog bij Bast, maar is al aanwezig bij Goliath, die evenwijdig aan de noordzijde ervan een water tekent. Blijkens Bast was dit een stuk van de stadsgracht rond de stadsuitbreiding van 1578/91 (het gebied van Singelstraat en Breestraat), welk stuk slechts weinige jaren heeft dienst ge daan, daar het al buiten gebruik raakte door de uitbreiding van 1595/98. Blijkbaar heeft het toen als 'binnenwater' de naam Gansewater gekregen en is in 1605 daarlangs van oude Koepoort tot Verwerie de Verwerijstraat aange legd. Ook de nu nog bestaande Ganzengang herinnert gezien zijn naam en ligging aan dat tijdelijke tracé van stadswal en -gracht. Het zal wellicht geen toeval zijn dat het gedeelte gracht van 1578/91 dat wèl als zodanig behouden bleef - n.l. de huidige vest van Veersebrug tot Ganzengang - duidelijk smaller is dan de daarop aansluitende vesten van 1595/98. Wellicht zat de stad toen beter in zijn geldmiddelen. K. Kareis Het is erg leuk als mensen reageren op een artikel in deze rubriek, een teken dat het gelezen wordt. Het valt soms niet mee om iedere drie maanden een tekening te maken bij een verhaal of andersom. Vooral omdat hiervoor een historische heemkundige achtergrond uitgangspunt is en in ieder geval op Walcheren betrekking moet hebben. Dikwijls blijken die drie maanden erg snei om te zijn. Om het vaste lezers publiek toch steeds weer iets anders en als het even kan iets origineels, voor te schotelen dient veel gebruik gemaakt te worden van bestaande studies etc. Er dienen ook wei eens snel konklusies te worden getrokken, soms te snel zoals in het onderhavige geval. Verheugend is het als er dan positieve reakties op komen van mensen die aan vullingen of korrekties hebben te melden. Dit wordt door mij zeer gewaar deerd, en omdat De Wete, en zeker deze rubriek, van ons allemaal is, hoop ik dat men dit in de toekomst zal blijven doen. F. Broeksma 19

de Wete | 1981 | | pagina 21