WETES-WAARDIGHEDEN 'De witte stranden en de brede berg der duinen Met in zijn laatste plooi het kleine dorp bekneld, De hoeven loofgepluimd binnen haar akkertuinen, En verre bezigheid van volk en vee in 't veld. Deze woorden van Boutens, die overgenomen zijn uit 'Domburgs uitzicht', zullen bij de meeste vakantiegangers en bezoekers die in de afgelopen periode ons heem bevolkten waarschijnlijk onbekend zijn. Toch zullen zij op dezelfde wijze als hij en als vele andere dichters en schrijvers, die over Walcheren hebben geschreven of ervan hebben gezongen, genoten hebben van al hetgeen ons 'eiland' nog biedt. Het is een stukje land dat blijft boeien. Het is klein, maar het heeft zoveel verscheidenheid van landschap, bebouwing en begroei ing dat je soms denkt dat je er nooit uitgekeken zult raken. Altijd ontdek je weer nieuwe hoekjes en plekjes, waarvan je je dan afvraagt, hoe het mogelijk is dat je dat nooit eerder gezien hebt. Heel wat deelnemers aan de avondwandeling door Middelburg die wij deze zomer hadden georganiseerd zullen diezelfde ervaring hebben opgedaan. Doorgewinterde Zeeuwen liepen er mee en toch kon mevrouw Kruse, die ons rondleidde door Middelburg, ook hen nog wijzen op punten, die ook hun ogen voor het eerst zagen. Het is een 'eiland' met veel mogelijkheden en dat zal de reden zijn waarom de bevolking in de voorbije weken weer verdubbeld is ge weest. En we weten nu al dat ze ook het volgend jaar weer in grote getale hier zullen neerstrijken, ondanks de klacht over de geringe mogelijkheden bij slecht weer. Ze zullen weer lopen langs onze stranden en ze zullen weer rijden over onze wegen en misschien zullen sommigen van hen dan ook wel eens verzuch ten 'hè, wat jammer dat ze deze weg nu verbreed hebben, of dat ze dat huisje hebben afgebroken, of op die plaats aan een uitbreidingsplan zijn begonnen'. Want hoe dan ook, telkens zie je, dat er weer aan ons heem geknabbeld wordt. Soms vraag je je dan af, of het nog wel verantwoord is. Moet dat nou? Je bent maar een leek en je weet dat stilstand achteruitgang betekent. Maar als heemkundige weet je, dat afbraak en verandering ook vaak achteruitgang is. We moeten zo vaak kiezen, kiezen uit meerdere mogelijkheden. En wat is dan de beste? Wonend in een nog echt agrarisch dorp ken ik de problemen voor de landbouw en alles wat daarmee samenhangt heus wel goed. Toch bekruipt me dikwijls een angstgevoel als ik de krant opensla en lees over herverkavelings plannen. Laten we in elk geval hopen, dat al diegenen die zich hier mee bezig houden onze gedachten hierover delen en dat zij voor Walcheren de beste keus zullen maken. Van wat ik hier geschreven heb, zult U zeker ook iets terug vinden in de magnifieke levensgeschiedenis van de boulevard van Vlissingen, die dr. A.H. van Dijk heeft geschreven naar aanleiding van de werkzaamheden die daar op dit moment plaats vinden. Als die muren eens konden schrijven, dan konden wij jarenlang Wetes vullen. Het is een geluk dat ze een vertolker gevonden hebben in de leverancier van onze 'Dijkjes'. Dat Domburg en verder heel Walcheren, altijd weer schrijver, dichters en schilders blijft boeien en bezig houden vindt U verder in deze Wete ook in het verhaal van de schrijver J.C.J. van Schagen. Ook een stukje geschiedenis om 1

de Wete | 1981 | | pagina 3