kring doorgegeven. In dat zelfde schrift trof ik enkele uitknipsels aan, die geschreven waren door Uw vader. Ook hier betrof het namen van boerderijen op Walcheren, maar daarbij waren ook enkele stukjes die door hem waren geschreven over hoe men aan die namen kwam. Nu dacht ik zo: Wie weet hebt U van Uw vader wel heel wat van die uitknipsels en wat zou dat een aardige rubriek opleveren om elke keer in de Wete zo een verklaring van de naam van één of meer boerderijen te vermelden. Antwoord aan de heer Roose: 'k Heb gesnuffeld in oude uitknipsels van artikelen van mijn vader en ook gevonden wat U bedoeld. Zijn enkele artikelen van 30 jaar geleden. In een volgende Wete kunt U er iets meer over lezen. D.M. DIJKJE Gekroonde fles of kroonkurk? Is het u wel eens opgevallen dat het Vlis- singse stadswapen geen fles toont, maar een gekroonde fles? Twee kronen dus, één op de fles en één op het wapenschild. Niet dat wij daar moeite mee hebben, dat niet, maar je vraagt je toch af waar we dat aan te danken hebben. De allereerste afbeeldingen van rond 1550 tonen een sierfles met een smalle hals, waarop een stop of kurk zit. Later wordt dat een soort sierkurk met een ornamentje. Zestien jaar later is het al een echte kroon geworden op een fles met wijde mond. Hij staat boven op de Vrijdompaal, een grenspaal uit 1567. Daarna zien we flessen in allerlei vormen. Gewone wijnflessen, pelgrims kruiken of een zilveren siervaas, met kettingen en snoeren, met of zonder leeuwekoppen, maar steevast zweeft er een kroontje boven. Hoe komen we aan dat kroontje? De Hooge Raad van Adel beschrijft het Vlissingse stadswapen op 31 juli 1817 'Vanwege den Koning' als volgt: 'Zijnde van keel (rood), beladen met een Jacoba's kruikje van zilver, gekroond, geketend en gesierd van goud. Het schild gekroond mede van goud'. Twee kronen dus. De Koning heeft gesproken. 13

de Wete | 1982 | | pagina 15