k eleze Wij ontvingen o.m.: N.C.M. Nieuws, Mededelingenblad van de Stichting Na tionale Contactcommissie Monumentenbescherming. MUSEA EN ARCHIEVEN Er is niet alleen nog veel landschappelijk schoon in Zeeland te vinden, er zijn ook diverse musea die de historische, folklorische en natuurhistorische aspecten van onze regio bewaren en nader belichten. In 1980 verscheen bij Bosch en Keuning, in een landelijke reeks, het 'Museumboek voor Zeeland'. Hierin komt achtereenvolgens het Zeeuws Museum te Middelburg, het Zeeuws Biologisch Museum te Domburg, het Stedelijk Museum te Vlissingen, het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes, het Museum De Schotse Huizen in Veere en de Musea te Zierikzee, Dreischor, Bruinisse, St. Annaland, Hulst, Aardenburg, Axel, Terneuzen, IJzendijke en Heile aan de orde. De onlangs in Arnemuiden opgerichte stede lijke oudheidskamer kon er uiteraard nog niet in beschreven worden. Ook de verschillende expositieruimten in Middelburg b.v. de Vleeshal) en de diverse galeries komen niet aan bod. Het gaat uitsluitend om de lokale en de regionale musea. Auteur Wim Hofman, adjunct-directeur van de Zeeuwse Culturele Raad, en bekend als schrijver van kinderboeken en illustrator, heeft er geen dorre opsomming van gemaakt. Integendeel, het boekje (80 blz.) is een prettig leesbare leiddraad (voor museumbezoek) geworden, waarin Hofman heel wat vertelt over ontstaan en inhoud van de musea, met allerlei -over plaatsen van vestiging e.d.- er omheen. Een groot aantal duidelijke zwart/wit foto's com pleteert het boek. De inhoud van musea is interessant, hetgeen zich in archieven bevindt is vaak net zo belangwekkend, maar veel minder bekend. Daar is wat aan gedaan. Uitgeverij Samson brengt onder auspiciën van de Ver eniging van Archivarissen in Nederland, de serie 'Overzichten van de archieven en verzamelingen in de openbare archiefbewaarplaatsen in Nederland' op de markt. Deel III uit deze serie heeft betrekking op onze provincie. Achtereenvolgens wordt de inhoud van het rijksarchief en de plaatselijke archieven behandeld. Tevens zijn adressen, openingstijden e.d. opgenomen. Het boek opent met een uitgebreide inleiding over archieven en archiefvormende instellingen, wordt besloten met indices op personen, plaatsen en trefwoorden en telt 177 blz. Een nuttige gids, het werk van velen die archiefonderzoek willen plegen zal erdoor vergemakkelijkt worden! Wim Hofman, Museumboek voor Zeeland, Baarn, Bosch en Keuning, 1980 10,-) De archieven in Zeeland (samengesteld door J.J.C. van Dijk, R.L. Koops en H. Uil), Samson Uitgeverij, Alphen aan den Rijn, 1979 16,-). P.S. 20

de Wete | 1982 | | pagina 22