WETES-W AARDIGHEDEN 'Me wense je vee 'eil en zegen in't nieuwe jaer en aolles wa-je nodig eit vö je lichaem en ziele'. Het bestuur van de Heemkundige Kring Walcheren en de redaktiecommissie van De Wete willen ook dit jaar weer graag van bovenstaande Zeeuwse nieuw jaarsspreuk gebruik maken om u en uw familieleden de beste wensen te doen toekomen voor het jaar 1982. Traditiegetrouw begint de eerste Wete van elke nieuwe jaargang met deze spreuk en ik denk dat dat een goede zaak is. Elke vereniging die zich met heemkunde bezig houdt, zal een groot gevoel voor traditie moeten hebben. Dat behoeft stellig niet te betekenen dat men vervalt in een zekere starheid, maar wel dat met tracht te verzamelen en te bewaren wat ooit tot het eigene van het heem behoord heeft. Daar valt zeker ook het gebruik van zulke spreuken onder. De heer De Meij, die deze keer met zijn laatste Walcherse Uutdruksels komt en daarmee het 100-tal vol maakt, zal dit zeker beamen. Starheid is iets waar ook het bestuur zich op alle mogelijke manieren voor tracht te bewaren. Natuurlijk werken we niet feilloos. Het blijft vrijwilligers werk en niet ieder van ons heeft evenveel tijd, maar toch proberen we zoveel mogelijk ons best te doen. Te merken aan de reakties op de artikelen in De Wete en het aantal bezoekers tijdens lezingen en excursies worden onze in spanningen door onze leden gewaardeerd en dat is voor een bestuur een ple zierige zaak. Dat ons werk niet alleen door onze ledenkring gewaardeerd wordt, maar ook door anderen, is ons de afgelopen weken gebleken, toen we van het Anjer fonds de toezegging kregen van een subsidie-bijdrage voor onze volgende uit gave, n.l. de verhalenbundel met werk van J. Vader. U zult begrijpen dat het bestuur erg gelukkig was met deze toezegging en nu zo snel mogelijk verder gaat met de uitvoering van die plannen. Zoals de voorzitter al opmerkte tijdens onze laatste lezing, gaat het bestuur zich op korte termijn beraden hoe wij onze excursies moeten gaan regelen. Wij vinden het fijn dat er zo velen komen, maar het is gebleken dat sommige excursies bij een zo grote opkomst niet geheel tot hun recht komen. Wij den ken aan de mogelijkheid om bepaalde excursies 2 x te laten plaatsvinden. Misschien zijn er onder de leden mensen met nog betere ideeën. Die zouden we dan graag willen horen. In de afgelopen weken hebben we weer diverse reakties op artikelen uit De Wete ontvangen. U vindt die op verscheidene plaatsen in deze uitgave terug. Door puur toeval was het artikel van de heer Rooze over het oorlogsgebeuren in de duinen bij Koudekerke bij de meesten van u eerder in de bus via de PZC. De heer Rooze heeft hier heel wat reakties op gehad en we hopen, dat hij ons in een artikel daar nog eens over wil vertellen. Wel kwam er een soortgelijk verhaal van de heer Dominicus uit Westkapelle over de bevrijding van Zoutelande. Ook hier weer een gerucht; een gebeurtenis die door weinigen is meegemaakt; een verhaal dat altijd is blijven rondwaren, maar dat nu zwart op wit in deze Wete is geplaatst. Mogelijk brengt ook dit weer reakties teweeg. De heer De Pagter laat de deelnemers aan onze eerste verre buitenheemse excursie nog eens nagenieten van die erg fijne en leerzame dag. Er is toen 1

de Wete | 1982 | | pagina 3