DE BALK OPNIEUW BEKEKEN 1972-1973 bijl. 49. 3. J. Broekema, Kleverskerke: in: Nomina Geogr. Neerl. I 1881 pp. 177-179 en J. Winkler, Kleverskerke. Kleveringa-heerd. Kleffens; in: Nom. Geogr. Neerl. II 1892 pp. 1-3. 4. E. Wiersum, Bijdrage... polder Walcheren; in: Archief ZGdW. 1907 p. 114. 5. L.E. de Brakke, Inleiding... heer van Vere; in: Archief ZGdW. 1930 p. 180. 6. Notulen staten 15-9 1606 p. 208. 7. H.M. Kesteloo, Stadsrekeningen Middelburg V; in: Archief ZGdW. VIII le stuk 1899 p. 104. Huis met topgevel. Links een aanzetsteen van een vroegere gevelbekroning. In de onregelmatige gevel balk inscriptie (zwarte letters op gele achtergrond en blauwe figuurtjes): 'God die Salomon zijnen tempel stiften dede, verleen dit huys geluck, voor spoedt en vrede'. XVII - XVIII. Reakties op Walcheren in Woord en Beeld Van diverse zijden is er gereageerd op de moeilijk te ontcijferen balk. We ontvingen van de gemeente Veere de onderstaande omschrijving van het monument. Verder vindt U een reaktie van de heer J.C. Beimers en van de heer H. Meijers. We laten beiden hierbij graag aan het woord. Herhaaldelijk heb ik voor het huis aan de Markt nummer 11 in Veere gestaan, verderaf en dichtbij, mijn nek verdraaiend en de hand boven de ogen, probe rend het opschrift op de steunbalk te ontcijferen. En toch wist ik goed, wat er moest staan, dat wisten oude inwoners van het stadje je wel te vertellen. God die Salomo zijn tempel deed stichten, verleen in dit huis geluk, voorspoed en vrede. Maar zelfs deze kennis was niet voldoende om dit ook uit het opschrift te kunnen lezen. Tot en met tempel lukte het nog, maar dan begonnen de moei lijkheden. Nu ik, dank zij de meesterlijke reproductie van de heer Broeksma, in staat ben om de hele tekst werkelijk te zien, vallen me, bij nauwkeurig bekijken, toch een paar dingen op. Het mensenfiguurtje aan de linker kant heeft ongetwijfeld geheel rechts een pendant gehad. De ambachtsman, die indertijd het geheel uitsneed, heeft zo zijn best gedaan tot een voor het oog evenwichtige afbeelding te komen, dat dit niet anders kan. Let maar eens op het grotere ornementje tussen de woorden in het midden van het opschrift. Daar was duidelijk het eind van de eerste helft. Van de balk is dus rechts een klein stukje afgezaagd toen deze uit een ander gebouw naar Markt 11 is overgebracht. 8

de Wete | 1982 | | pagina 10