ZEUMERTIED (historisch) Jaone was doende't gos 1) van tussen't straetje t 'aelen. A je dae vroeg in't voorjaer mee begint, dan kun je't in de zeumer beter bie'ouwe en daerom zat ze mee d'r aerpelscheldertje 2) tussen de steentjes te koteren 3). De waste 'ieng a op, dus z'ao den tied. Deu een 'oekje van der ööge zag ze Kee van Piet ankomme. Dat was noe toch ok toevallig; noe kon ze mooi vraege, waerom of Kee en Piet gisterochend nie in kerke waere. En Jaopje, d'r zeune, was 't er ok nie, maer dat gebeurden wè meer, want die was op studie, op de Mavo en dan mö je vee ruste. Kee kwam dichterbie en Jaone kwam overende. 'Goeie, Kee, bin j'op pad?' 'Nee 'oor! Eventjes om suker bie Siemen'. 'Oo, is aolles goed tuus?' 'Wat wou 't nie!' 'Je wazze gisterochtend nie in kerke, en noe docht ik, dat er soms iet opdee, weet je! Piet z'n zuster is toch a een stuitje 4) nie goed, en noe zou d'r toch wat mee kunnen weze, ee?' 'Neeë mense! Gelokkig nie 'oor! Maer men 'ao ons eigen verslaepe mee dien zeumertied, ee! Piet moest er vanzelf om 2 ure uut voo de klokke, en toen kon d'n nie mi slaepe en tot aollef vuve in en uut bedde, draoie en kere. Maer om aollef vuve bin me wee in slaep gevalle, en toen a me wakker wiere, was 't te laete voo kerke, wan je mot je 'n eigen nog opreeë 5) en 't was vaneiges nog een ure laeter ok!' 'Maer wat most Piet dan om 2 ure mee de klokke?' 'Bel, mense! 't 'Eit toch in de krante gestae, da j'om 2 ure 's nachs de klokke op drieë most zette en toen men om 2 ure de wekker of laete lööpe, zodoende 1) gos - gras 2) aerpelscheldertje - aardappelschilmesje 3) kotere - peuteren 4) stuitje - poosje 5) opreeë - (netjes) aankleden C.I. van Nieuwenhuijzen DIJKJE Het draaibare Monument Na 41 jaar molens kijken heb ik nu pas gezien dat bij alle Walcherse molens de wieken linksom draaien. Dus tegengesteld aan de wijzers van de klok en tegengesteld aan het randschrift rond het eiland Walcheren op het titelblad van de Wete. Toen we alle molens op het eiland hadden bekeken kwamen de bakkers aan de beurt. Iedere zaterdagmiddag kijken we of hun bolussen links of rechtsdraai- end zijn. Van deze eetbare kleine monumenten moet je de linksdraaiende kopen. Die zijn lichter verteerbaar en gezonder. 15

de Wete | 1982 | | pagina 17