LAAT HET DE WETE WETEN een aanvang werd gemaakt, zijn thans genoegzaam afgeloopen. Heden namiddag is zij met eenige plegtigheid geopend, na dat vooraf des ochtends bij aanwezigheid der hoofddirectie van den waterstaat eene herhaalde proef- spuijing had plaats gehad, welke geheel aan de verwachting heeft beantwoord en de hoop doet koesteren dat door dit werk, op 's rijks kosten gebouwd, de haven spoedig de vereischte diepte zal hebben om den handel van groot nut te zijn. Het eerste schip de sluis passerende, genaamd De vrouw Leuntje, varende in het veer op Neuzen, was met vlaggen versierd, en werd door een aantal vaartuigen van onderscheidene grootte gevolgd, terwijl ook de directie bij het doorvaren luide toejuichingen van de ingezetenen en de toeschouwers ontving, als bewijs hunner opregte belangstelling in een werk hetwelk bij verschillende omstandigheden veel voordeel kan opleveren. Het jaartal moet derhalve zijn: 1856. Met dit laatste bericht is het raadsel geheel opgelost. Teneinde de trouwe lezers nu de meest volledige informatie te geven is via bijgaande tekening zo goed en zo kwaad mogelijk de schoongemaakte steen aan de hand van dia's uit '76 nagetekend. Terwijl op bijgaande oude foto de plaats van de steen, d.m.v. een pijl, is aangegeven; de situatie is veranderd, de plaats van de steen is dezelfde geble ven. Uit de perikelen rond dit kleine monument blijkt, dat door toevallige om standigheden, wat vrije tijd en gezonde nieuwsgierigheid heel wat dingen uit ons heem herontdekt of bewaard kunnen worden voor het nageslacht. En ook hier geldt: 'Twee weten meer dan één'. Het leuke is, dat in dergelijke gevallen zelfs het toeval een beetje door ons beïnvloed kan worden. Met dank aan de heren Van Dijk, Van Leeuwen en Franse. F.A. Broeksma Van mijn moeder (die nu 86 jaar is) hoorde ik een vers dat ze nog van vroeger kende. Jammer genoeg weet ze niet alles meer. Misschien is er iemand die dit in de Wete leest en het zich ook nog herinnerd! Het gaat om een vers volgens het A.B.C. uit de omgeving van St.-Laurens en Brigdamme en het begint aldus: A is Abrahamse, lid van de raad. B is de Bouff, die werkt met naald en draad. C is Cristiaanse, in kruidenierswaren en bier. enz., enz. Reakties graag aan J. Ruissen-Vader, Zuiderzeestraat 78, 4388 GT Oost Sou burg, tel. 01184-66160 20

de Wete | 1982 | | pagina 22