Dan deed hij bovenin zalf, zodat het leek dat de pot vol zat. Hij heeft een boekje uitgegeven over geneesmiddelen tegen paardeziekten. Dit boekje werd en wordt veel gebruikt. VERHALEN 1. De Flessen 1) Wanneer iemand om een drankje kwam, zei De P. wel eens: 'Pas op, dat je je flesje niet breekt bij dat bruggetje!' 2). De klant zei dan: 'Nee, ik kijk wel uit!' Maar bij het bewuste bruggetje stootte hij zijn flesje kapot 4) tegen b.v. de brugleuning. Hij ging naar De P. terug en kreeg nu 't echte drankje, want De P. had in 't vorige flesje water gedaan, omdat het toch zou breken. Nu bereikte de klant zonder ongelukken zijn huis 3). (J. de Groot). 1) Dit is het beroemdste verhaal van De Plaa. Waarschijnlijk berustte het laten breken op suggestie. 2) Een andere lezing zegt: 'Pas op, dat je niet bij dat plankje in de sloot valt!' De klant viel dan in de sloot en brak dan zo zijn flesje. 3) Een ander verhaal zegt dat 't bovenstaande 3 x achtereen gebeurde (De Visser). 4) Volgens een ander verhaal liet de klant het vallen. 2. Val niet in de sloot 1) Wanneer De P. een klant weg liet gaan, zei hij wel eens 2): 'Pas op, dat je bij dat bruggetje niet in de sloot valt!' De klant viel dan ook in de sloot bij 't bewuste plankje. 1) Vergelijk no 1, noot 2). 2) Andere lezing: dit is slechts één keer gebeurd. 3. Het vaste deksel De Plaa was eens op bezoek bij een boer, waar men uit grote kelken 1) choco lademelk dronk. De P. kreeg echter niets. Toen tikte hij op het deksel van de chocolademelkpan, en niemand kon die er van af krijgen 2). (J. de Groot). 1) kommen. 2) Vergelijk de algemene volksverhalen van het deksel van de karnton. N.B. De hulp van De P. werd ook ingeroepen, als een boer het deksel niet van de karnton kon krijgen. 4. 't Geheimzinnige licht Er was 's avonds iemand op bezoek bij De Plaa. Toen de laatste zijn bezoeker uitliet, merkte deze op, dat het aardedonker was. 'Wacht, ik zal je even bij lichten!' zei De Plaa. Hij stak zijn stok naar buiten en 't was licht 1). (J. de Groot) 1) De Plaa had een apotheek. Misschien was de stok besmeerd met licht gevende fosfor? 28

de Wete | 1982 | | pagina 30