ANTHONY DE PUYT Bekend onder de naam De Puut, geboren 22-10-1833 te IJzendijke; 14-4-1892 te Middelburg gestorven. Hij zwierf door heel Zuid-Zeeland, hield spreekuur in herbergen en kroegen. Hij was vaak dronken. Een knap persoon, maar on beheerst: hij had leiding nodig. Zijn recepten waren onleesbaar. Volgens De Man berustten genezingen ook op suggestie. Hij is nooit op medische fouten betrapt. Hij heeft aan de Genees kundige school te Middelburg gestudeerd; waarschijnlijk anatomie. Hij was in heel Nederland beroemd. Hij zou zelf zijn poeders, enz. gemaakt hebben. Hij was tegen kou, hitte, honger en dorst gehard. Op 60-jarige leeftijd stierf hij aan de 'klem'. Deze gegevens zijn van J.C. de Man, De Geneeskundige school te Middelburg, lste stukje blz 190-193 (no 172). Over zijn persoon wordt dit verteld: hoe meer De Puut gedronken had, des te beter deed hij zijn praktijk. Er wordt verteld dat hij operaties wel in consistories verrichtte: 'Mijn moeder vertelde, dat zij nog al eens catechesatie had in de avond, als De Puut 's middags bezig geweest was. Er waren 's avonds dan nog overal bloedspatten'. (G. de Visser). De P. had een hele 'veestapel' bloedzuigers. Deze zette hij op de arm van de patiënt, en die zogen 't kwaad' uit het bloed (G. de Visser). Hij zou eens de volgende raad gegeven hebben: 'Je voeten warm en je hoofd koel houden' (J. de Groot). In tegenstelling tot De Plaa, worden over De P. de genezingsmethoden vooral verteld. Ook volgt er bij De Puut altijd een 'logische verklaring'. Bij De Plaa is alles geheimzinnig. De verhalen over De Puut zijn naïef en onbewimpeld. VERHALEN 1. De Puut dronk wel eens teveel en daarvoor kwam hij in de gevangenis. Daar hoorde hij, dat koning Willem III ziek was 1). Hij zei tegen zijn lotgenoten: 'Daar zou ik wel raad op weten'. Zijn mede gevangenen maakten er werk van en De P. genas de koning! Onmiddellijk werd hij vrijgelaten (J. de Groot). 1) Zie no 3. 2. De geweerkogel 1) Iemand had eens verstopping. De Puut werd geroepen. Hij pakte een geweer kogel, doopte die in de stroop en liet de patiënt de kogel inslikken; door de schok van de kogel ging het ineens (J. de Groot). 1) Zie no 3. 3. De geweerkogel van Willem III 1) Men combineert no 2 en 1 wel. Koning Willem III had verstopping, De Puut werd uit de gevangenis gehaald en behandelde hem op de manier van 2. Hij werd vrijgelaten (A.W. Karelse). I) Deze combinatie is bekender dan de afzonderlijke verhalen. 31

de Wete | 1982 | | pagina 33