Hiervoor gebruikte hij o.m. belastingkohieren en archieven van de V.O.C. -aandelen!- (tabellen in bijlagen XXI - XLIX). Opvallend is b.v. dat de families Veth en Schorer van 1703-1750 tot de top tien behoren, waarin een familie als Huyssen na 1720 niet meer voorkomt, terwijl het geslacht Van Citters juist vanaf 1720 opkomt. Hoewel de Middelburgse regententwisten natuurlijk niet los te zien zijn van landelijke tendenties en duidelijk in een breder kader geplaatst kunnen worden (overal in de Republiek der Verenigde Nederlanden zien we na de dood van stadhouder-koning Willem III in 1702 ongeregeldheden -ruzies tussen stad houderlijke en anti-stadhouderlijke regenten-, in Gelderland b.v. de strijd tussen de 'nieuwe plooi' en de 'oude plooi') is het de verdienste van dr. Van der Bijl dat hij in zijn boek, dat ruim 500 blz. telt en van vele bijlagen en een uitgebreid register is voorzien, de ingewikkelde maatschappelijke verhouding en van -hoofdzakelijk- de Middelburgse toplaag transparant gemaakt heeft, waardoor wij een beter inzicht in de problematiek en de achterliggende oorza ken van de machtsstrijd in de Zeeuwse hoofdstad aan het begin der 18de eeuw hebben gekregen. M. van der Bijl, Idee en interest, Wolters-Noordhoff/Bouma's Boekhuis B.V., Groningen, 1981 (prijs: 80,-). P.S. Enkele gedachten bij Kleverskerkse fragmenten Via een oproep in het tijdschrift van de Bond Heemschut (jl. 58 (1981) no. 11 voelde ik me vorig jaar aangesproken, en bestelde het daarin aangekondigde boekje over de geschiedenis van Kleverskerke. Ik heb geen spijt van deze aan schaf, integendeel! Voor een bedrag van ƒ17,50 kunt U zich eigenaar maken van dit alleraardigste werkje, dat in het voorjaar van 1981 verscheen. Het is - voor de lezer - te hopen dat hij inmiddels niet achter het net vist; het zou anderzijds - gelet op de aanlei ding tot het verschijnen van dit boekje - wèl mooi zijn als de voorraad binnen de kortste keren is uitgeput. Niet meer dan een vlek. Fragmenten uit het verleden van Kleverskerke' verscheen namelijk ter ondersteuning van de res tauratie van de Nederlands Hervormde kerk in Kleverskerke. Dat is in veler ogen misschien een minder belangrijk, zéker een minder spectaculair doel dan de bestrijding van de jacht op zeehondjes of van het dumpen van radio-actief afval in de oceaan, niet te loochenen valt dat hier het voortbestaan van een karakteristiek stukje Walchers heem in het geding is. Weliswaar niet erg oud: de kerk is van 1862; wèl zeer kenmerkend. De aanleiding tot het verschijnen van dit boekje is hiermee genoemd. Uit het voorwoord blijkt iets van de totstandkoming. Wijlen de heer A. Buys, gemeente-ontvanger van Arnemuiden, heeft allerlei gegevens over Klevers kerke verzameld en deze op beperkte schaal verspreid. Daaruit heeft nu F. Kalis - hij noemt zich heel eerlijk een ploeger met andermans kalf - het een en ander overgenomen. (Ondanks deze terechte toelichting wordt toch niet geheel duidelijk of hij de auteur is, weliswaar gebruik makend van de gegevens van Buys, of dat hij 5

de Wete | 1982 | | pagina 7