Tc eleze KERKELIJK LEVEN TE ZOUTELANDE Uit het oudste notulenboek Zaterdag 24 april j.l. maakte een aantal leden van onze kring een monumen tenwandeling door Vlissingen o.l.v. de heren Peters en Den Broeder. Opval lend daarbij was, althans voor mij, dat Vlissingen ondanks het geweld van oorlog en slopershamer toch nog heel wat monumentale panden bezit. Je moet ze alleen weten te vinden. Dat vinden is nu vergemakkelijkt door de uitgave van een duidelijke en handige gids, getiteld 'Langs Vlissingse monumenten - Wandelroute door de binnenstad van Vlissingen'. Samensteller C.H.J. Peters, gemeente-archivaris van Vlissingen, kondigde tijdens de bovengenoemde excursie het verschijnen van de gids al aan. We citeren uit de inleiding op de wandelroute: 'Vlissingen heeft heel wat te bieden aan (soms exclusief) schoons uit de rijke stadsgeschiedenis. Deze bijna 6 kilometer lange wandeling, die zich afspeelt binnen de grenzen van de in 1867 opgeheven vesting, laat daar nogal wat van zien'. De tocht start in de Walstraat en eindigt op het Zeemanserve. Het gidsje, eigenlijk een groot vouwblad, is voorzien van vele illustraties en een platte grond. Gelijktijdig met de monumenten-route verscheen, eveneens van de hand van de heer Peters (en eveneens een uitgave van de gemeente Vlissingen), 'Vlis singen in de tijd. Geschiedenis in kort bestek'. In 16 bladzijden wordt op eenvoudige en duidelijke wijze de geschiedenis van deze voor ons gewest zo belangrijke havenstad uiteengezet. Achtereenvolgens worden oorsprong en ligging, naam, wapen en vlad, bestuur en rechtspraak, opkomst en ontwikkeling van Niwu-Vlissingen beschreven. Het geheel is ver lucht met kaartjes, reprodukties van oude gravures en foto's en wordt afge sloten door een beknopte bibliografie. Een goed initiatief, de uitgave van dit boekje; wellicht voor andere gemeenten (in ons heem) een stimulans om ook een dergelijk werkje uit te geven. C.H.J. Peters, Langs Vlissingse monumenten, Gemeente Vlissingen, 1982 (prijs 1,-). C.H.J. Peters, Vlissingen in de tijd, Gemeente Vlissingen, 1982. (prijs: 2,50). p s Het oudste notulenboek dat de Hervormde Gemeente te Zoutelande rijk is, loopt van 1763-1834. Men spreekt in die tijd van Acteboek der Handelingen des E, Kerkenraats. Het is interessant uit het allereerste verslag van de kerkeraadsvergadering enkele zinsneden over te nemen in de toenmaals gebezigde schrijftaal. Het eerste verslag is van de vergadering van 24 juni 1763, welke gehouden werd 'Ten overstaan van hunne Edelagtbare Heeren Isaak Winkelman en Steven Matthijs Snoek Hurgronje als gedeputeerden uyt den Magistraat van Vlissingen.' In deze vergadering werd een beroep uitgebracht. '...Met volle eenparigheid van stemmen den W.E.W. Heer Sam. Ev. Clinge, bedienaar des Godd. 13

de Wete | 1982 | | pagina 15